Warszawa - Środa, 10.09.2025 / Imieniny: Łukasza, Mikołaja, Pulcherii
Reklama

Prezydent m.st. Warszawy wnosi o delegalizacje ONR

Dodano:

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
WARSZAWA. Organizacje nawołujące do nienawiści ze względów narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych, zgodnie z Konstytucją RP, nie mogą legalnie manifestować. Dlatego Prezydent m.st. Warszawy kolejny raz wnosi do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego o delegalizację ONR.
 
Przeciwdziałając rozpowszechnianiu skrajnych idei głoszonych przez Obóz Narodowo-Radykalny Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy zwróciła się w maju br. do Zbigniewa Ziobry, Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego z wnioskiem o zainicjowanie delegalizacji ONR. W piśmie przedłożonym do szefa resortu zawarte zostały przykłady, z kilku ostatnich lat, kiedy to członkowie ONR byli skazywani przez sądy za nawoływanie do nienawiści na tle wyznaniowym, ksenofobię, a także propagowanie ustroju faszystowskiego.
 
Niestety wniosek przez sześć miesięcy nie doczekał się rozpatrzenia. W przededniu Dnia Niepodległości prezydent stolicy ponownie zwróciła się do ministra z prośbą o podjęcie kroków prawnych. W piśmie możemy przeczytać m.in.: „Propagowane przez ONR treści od tamtego momentu nie tylko nie zmieniły swojego negatywnego przekazu, ale też nie zmniejszyły swojej skali”. Słowa Prezydent niestety znalazły swoje pokrycie w atakach m.in. na obcokrajowców, które w ostatnich miesiącach wydarzyły się w stolicy.
 
„Odpowiedzialność za to spoczywa na nas i to nas oceni historia. Jeszcze raz apeluję o podjęcie kroków, które ukrócą znoszenie haseł „Polska dla Polaków”, bo jesteśmy centrum Europy Środkowej i każdy w naszym kraju ma prawo czuć się godnie, a przede wszystkim bezpiecznie” - pisze Prezydent Gronkiewicz-Waltz.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

II linia metra od połowy grudnia?

Wydaje się, że tym razem to już termin wiążący i ostateczny.

Warszawa

Odnowią Bazar Różyckiego

Sprawdź, jak będzie wyglądał nowoczesny targ!

Warszawa

Uwaga kierowcy! Przypominamy o zmianach w organizacji ruchu

Na Wszystkich Świętych wprowadzone zostają czasowe przekształcenia w organizacji ruchu.

Warszawa

Częstsze kursy warszawskiego metra!

Już w najbliższy poniedziałek, tj. 3 listopada, zwiększona zostanie częstotliwość kursów stołecznego metra.

Warszawa

Zapadło się torowisko. Były utrudnienia

Do zdarzenia doszło wczoraj w godzinach popołudniowych.

Warszawa

Poranny wypadek i gigantyczne korki

Do zdarzenia doszło przy al. Solidarności. Zderzyły się dwa tramwaje.

Warszawa

Interaktywne wiaty przystankowe w stolicy

Wreszcie są konkretne ustalenia w sprawie wymiany wiat przystankowych.

Warszawa

Dużo więcej połączeń z lotniska w Warszawie

Rozkład lotów poszerzony zostanie już w najbliższym sezonie zimowym!

Reklama