Dzisiaj jest: 05 października 2024, Imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

Aktualności Warszawa

Ponad 600 lokali na Starej i Nowej Pradze ma szansę wzbogacić ofertę handlową prawobrzeżnej Warszawy

Dodano: 30.03.2018

Ponad 600 lokali na Starej i Nowej Pradze ma szansę wzbogacić ofertę handlową prawobrzeżnej Warszawy

fot. Urząd Miasta Warszawa

WARSZAWA. Miasto podpisało umowę na opracowanie koncepcji zarządzania lokalami usługowymi na praskich ulicach. Ponad 600 lokali na Starej i Nowej Pradze, przy Dworcu Wschodnim oraz na Kamionku ma szansę wzbogacić i uatrakcyjnić ofertę handlową prawobrzeżnej Warszawy.
 
"W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji rozpoczęliśmy kolejny projekt, który dotyczy długofalowego planu zarządzania miejskimi lokalami użytkowymi. Ten projekt jest ważny nie tylko dla Pragi, ale też dla całej Warszawy. Chcemy przecierać szlaki ku nowoczesnemu myśleniu o zarzadzaniu miejskimi przestrzeniami. Praga ma potencjał, aby stać się jednym z najbardziej popularnych miejsc spędzania wolnego czasu" - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
 
Ożywienie gospodarcze i zwiększanie atrakcyjności inwestycyjnej to główne cele projektu. W ramach przedsięwzięcia zostanie opracowana koncepcja gospodarowania lokalami użytkowymi należącymi do m.st. Warszawy na czterech wybranych obszarach – na Starej i Nowej Pradze, w rejonie Dworca Wschodniego oraz na Kamionku. Łącznie przy ulicach w tym obszarze znajduje się 619 miejskich lokali.
 
Od ponad roku, w ramach wspierania ożywienia gospodarczego w tym rejonie, działają tzw. liderzy obszaru. Lokalni liderzy rozpoznają potrzeby, integrują miejscowe środowiska handlowe, gospodarcze i rzemiosła, wspierają inicjatywy na rzecz tych środowisk oraz pośredniczą w skutecznej komunikacji pomiędzy urzędem, a lokalnymi przedsiębiorcami.
 
Celem nowego przedsięwzięcia jest zmniejszenie liczby pustostanów oraz prowadzenie zrównoważonej polityki lokalowej, w tym położenie nacisku na różnorodność najemców (tenant-mix). Koncepcja ma również wziąć pod uwagę potrzeby okolicznych mieszkańców. Opracowanie wykona firma doradcza EY.
 
"To pierwszy projekt o takim charakterze w Polsce realizowany na tak dużą skalę. Bardzo wierzymy w potencjał, jaki ma w sobie Praga i chcemy pomóc go uwolnić. Celem działań jest m.in. aktywizacja gospodarcza tego obszaru, wykreowanie „mody na Pragę” i zwiększenie atrakcyjności dla obecnych i nowych mieszkańców. W przygotowaniu strategii wykorzystamy nowe technologie, oprzemy się na globalnych trendach i będziemy współpracować z siecią ekspertów EY w Europie" – mówi Anna Kicińska, Lider Grupy Rynku Nieruchomości EY w regionie CSE.
 
Mieszkańcy zdecydują
 
Kluczowe elementy opracowania to między innymi: analiza stanu obecnego sektora handlu i usług, procedur najmu oraz konsultacje społeczne, dzięki którym zostaną zebrane opinie mieszkańców na temat dostępnych teraz usług i tych, które warto byłoby wprowadzić na danej ulicy. Koncepcja będzie zawierać rekomendacje dotyczące zestawu branż i funkcji najemców z uwzględnieniem ich różnorodności (tenant-mix), a także rekomendacje, dzięki którym poprawią się warunki przedsiębiorcom już teraz działającym na Pradze. Chodzi o mikro i małe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te prowadzące działalność o dużej wartości społecznej lub kulturowej, a także o podmioty sektora pozarządowego i ekonomii społecznej.
 
Modernizacje budynków i zasady ich funkcjonowania zawsze konsultujemy z mieszkańcami. Tak było w przypadku wspólnej przestrzeni w międzypokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29, czy też programu Centrum Kultury Nowa Praga, które będzie w pałacyku Konopackiego. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe organizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Wszystko w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.
 
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014 – 2020.
 
Nowe szyldy na Pradze
 
Przypomnijmy, w ramach projektu „re:design 4” na Pradze-Północ przeszło przemianę 10 szyldów lokalnych rzemieślników. Tapicer, fryzjer, zegarmistrz, optyk, kuśnierz, malarz - dziesięć nowych szyldów zdobi wejścia i witryny różnych punktów rzemieślniczych. Każdy szyld ma swój niepowtarzalny charakter, unikatowy krój liter, jest też mocno osadzony w tradycji warszawskiej typografii. Miasto zrealizowało ten pomysł razem ze Stowarzyszeniem Traffic Design również w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Inicjatywa ta objęła lokale działające przy ulicach: Ząbkowskiej 11, Wileńskiej 21 i 31, Stalowej 4 i 15 oraz 11 Listopada 12.
 
Realizujemy program rewitalizacji
 
Zamiany na tym obszarze zachodzą już od 11 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Kreatywności Targowa, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do zmian w tej części miasta. Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Na ten cel do 2022 roku ratusz przeznaczy 1,4 mld zł. Trwa rozbudowa II linii metra o kolejne stacje.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

​Tramwaje Warszawskie zakończyły ocenę ofert otrzymanych w przetargu na zaprojektowanie trasy tramwajowej na wschodnią część Białołęki. Budowa tej oczekiwanej przez mieszkańców dzielnicy inwestycji powinna rozpocząć się w 2028 roku.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Między Królewską i Miodową na Krakowskim Przedmieściu znów jeżdżą autobusy. W okresie wakacyjnym Zarząd Dróg Miejskich ułożył tam ponad 5200 mkw. nowej kostki. W najbliższych tygodniach prowadzone będą ostatnie prace związane z naprawą zatok przystankowych i wlotów ulic poprzecznych.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

​Rada m.st. Warszawy przyjęła na sesji 29 sierpnia uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy płatnego parkowania o nowe obszary na Dolnym i Górnym Mokotowie. Zgodnie z planem SPPN ma zacząć działać 3 lutego 2025 roku. Na mieszkańców czekać będzie nowy model parkomatów oraz uproszczone zasady działania abonamentów. Poprawi się też bezpieczeństwo na ulicach wewnątrz nowej strefy.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Reklama
Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama