Warszawa - Czwartek, 19.06.2025 / Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława
Reklama

Podpisano list intencyjny w sprawie przystąpienia stolicy do organizacji Mayors for Peace

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, podpisał list intencyjny w sprawie przystąpienia stolicy do organizacji Mayors for Peace (Burmistrzowie dla pokoju). W obecnej chwili organizacja zrzesza 7772 miasta ze 163 państw z całego świata. Wśród członków jest dziewięć polskich miast.
 
List intencyjny został podpisany w sobotę, 17 sierpnia przez wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego i przekazany na ręce Kazumi Matsui – burmistrza miasta Hiroszima, przewodniczącego organizacji "Burmistrzowie na rzecz pokoju".
 
"Mając na uwadze historię naszych miast, wyrażamy intencję przystąpienia do organizacji i po uzyskaniu zgody Rady Miasta potwierdzimy nasze wstąpienie do organizacji" – powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Michał Olszewski - "Bardzo byśmy byli wdzięczni gdyby Warszawa przyłączyła się do naszej inicjatywy i aby po stolicy dołączyły inne polskie miasta" – mówi burmistrz Kazumi Matsui.
 
Mayors for Peace to organizacja, której celem jest przyczynienie się do osiągnięcia trwałego pokoju na świecie przez całkowite zlikwidowanie broni nuklearnej, poprzez bliską solidarność pomiędzy miastami członkowskimi organizacji, a także poprzez dążenie do rozwiązania ważnych problemów ludzkości takich jak głód, ubóstwo, trudna sytuacja uchodźców, łamanie praw człowieka i degradacja środowiska.
 
W 1982 roku, ówczesny burmistrz miasta Hiroszima, p. Takeshi Araki, nawiązując do tragicznych wydarzeń z 1945, jakimi było zrzucenie bomby atomowej na dwa japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki oraz ich konsekwencji, podczas II Specjalnej Sesji ONZ dotyczącej rozbrojenia, wezwał miasta na całym świecie do współpracy w celu zniesienia broni nuklearnej. Następnie miasta Hiroszima i Nagasaki ustanowiły „Światową konferencję burmistrzów na rzecz pokoju poprzez solidarność między miastami”, złożoną z burmistrzów na całym świecie, którzy formalnie wyrazili poparcie dla tego wezwania. W 1991 r. organizacja została zarejestrowana jako organizacja pozarządowa, a 5 sierpnia 2001 r. zmieniła nazwę na „Burmistrzowie dla pokoju”.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Gigantyczne utrudnienia w stolicy

Warszawa zmieniła się na tegorocznych wakacjach w potężny plac budowy.

Warszawa

Do 22 września bez tramwajów

Tramwaje nie przejadą w najbliższym czasie po warszawskim Bemowie.

Warszawa

Zbudował mury, a później sam je zburzył

Mężczyzna był kompletnie pijany.

Warszawa

Możliwe burze w stolicy

Przejściowe opady i burze mogą wystąpić na południu Warszawy.

Warszawa

Pięknieje plac Powstańców Warszawy

Inwestycja będzie gotowa na obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania.

Warszawa

Pożar auta na Krasnobrodzkiej

Padło podejrzenie, że to samozapłon.

Warszawa

Ewakuacja przy ul. Żelaznej. Znaleźli pocisk

Na niewybuch natrafiono podczas przeprowadzania robót ziemnych.

Warszawa

Rzeszowska PGE dostarczy energię

Oferta rzeszowskiej firmy PGE Obrót okazała się najkorzystniejsza.

Reklama