Warszawa - Wtorek, 07.10.2025 / Imieniny: Marii, Marka, Amalii
Reklama

Otwarto nowoczesne przedszkole na Pradze-Północ

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Ogród na dachu, labirynt na placu zabaw, przestrzeń kreatywna do majsterkowania, gotowania z funkcją sali kinowej, winda i podgrzewane podłogi w salach, gdzie są dzieci. To nowe publiczne przedszkole na Pradze-Północ dla 150 maluchów.
 
21 lutego dzieci i wychowawczynie odwiedził Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. - Cieszę się, że powstało kolejne nowoczesne przedszkole. W Warszawie co roku przybywa około 300 dzieci, dlatego tworzymy miejsca dla najmłodszych. Do 2023 r. zbudujemy 19 przedszkoli oraz 14 szkół – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
 
Od końca stycznia z praskiego przedszkola przy ul. Wrzesińskiej korzysta 150 maluchów w sześciu grupach. Budynek ma dwa piętra, które są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami dzięki windzie i pochylni. Na parterze są dwie sale dydaktyczne i stołówka z kuchnią. Na piętrze – kolejne sale dla czterech grup i jedna, gimnastyczna. W salach dydaktycznych jest ogrzewanie podłogowe.
 
W budynku znajduje się pokój nauczycielski i logopedy. Natomiast w piwnicy, oprócz zaplecza kuchennego, pralni z suszarnią i magazynami, jest wielofunkcyjna sala przeznaczona na zajęcia gastronomiczne, laboratoryjne, plastyczne czy majsterkowania. Ta kreatywna przestrzeń będzie zmieniała się także w salę kinową. Mogą tam być zajęcia rozwijające wyobraźnię, przy mniejszym skrępowaniu wymogami utrzymania czystości i porządku, niż jest to w salach dydaktycznych. Sala jest oświetlona naturalnym światłem dzięki słonecznym kominom.
 
Na dachu pokrytym trawą są ławeczki, donice z krzewami i latem z kwiatami. Jest to bezpieczne miejsce, w którym spędzają czas maluchy. Deszczówka z dachu spływa po zielonej kaskadzie do zbiornika retencyjnego. Będzie wykorzystywana do podlewania kwiatów, trawników i krzewów. Na placu zbaw, oprócz tradycyjnej piaskownicy, jest huśtawka „bocianie gniazdo”, labirynt z krzewów, platforma spacerowa pozwalająca na oglądanie świata z innej perspektywy, drabinki, zadaszona wieża, karuzela, równoważnia i ławki. Elewacja przedszkola jest zrobiona ze stali niskostopowej, której powłoka ochronna przypomina rdzę.
 
Przedszkole i plac zabaw mają monitoring. Koszt inwestycji to 7,4 mln zł.
 
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Innowacyjne latarnie uliczne

Nowość pojawiła się przy rondzie ONZ.

Warszawa

Kolejny wypadek w stolicy

Do zdarzenia doszło około godz. 8. W wypadku uczestniczył jednoślad i samochód osobowy.

Warszawa

Rozbili gang paserów

Zatrzymano siedem osób.

Warszawa

Ferrari w płomieniach. Co się stało?

W miniony weekend w jednym z warszawskich warsztatów spłonęło ferrari.

Warszawa

Zderzenie motocykla z autem osobowym. Są ranni

Do zdarzenia doszło w Rembertowie w ubiegłą sobotę.

Warszawa

Po wielu opóźnieniach trasa wreszcie gotowa

Czynny jest przejazdem mostem nad Jeziorkiem Czerniakowskim.

Reklama