Warszawa - Wtorek, 17.06.2025 / Imieniny: Laury, Alberta, Marcjana
Reklama

Otwarto nowoczesne przedszkole na Pradze-Północ

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Ogród na dachu, labirynt na placu zabaw, przestrzeń kreatywna do majsterkowania, gotowania z funkcją sali kinowej, winda i podgrzewane podłogi w salach, gdzie są dzieci. To nowe publiczne przedszkole na Pradze-Północ dla 150 maluchów.
 
21 lutego dzieci i wychowawczynie odwiedził Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. - Cieszę się, że powstało kolejne nowoczesne przedszkole. W Warszawie co roku przybywa około 300 dzieci, dlatego tworzymy miejsca dla najmłodszych. Do 2023 r. zbudujemy 19 przedszkoli oraz 14 szkół – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
 
Od końca stycznia z praskiego przedszkola przy ul. Wrzesińskiej korzysta 150 maluchów w sześciu grupach. Budynek ma dwa piętra, które są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami dzięki windzie i pochylni. Na parterze są dwie sale dydaktyczne i stołówka z kuchnią. Na piętrze – kolejne sale dla czterech grup i jedna, gimnastyczna. W salach dydaktycznych jest ogrzewanie podłogowe.
 
W budynku znajduje się pokój nauczycielski i logopedy. Natomiast w piwnicy, oprócz zaplecza kuchennego, pralni z suszarnią i magazynami, jest wielofunkcyjna sala przeznaczona na zajęcia gastronomiczne, laboratoryjne, plastyczne czy majsterkowania. Ta kreatywna przestrzeń będzie zmieniała się także w salę kinową. Mogą tam być zajęcia rozwijające wyobraźnię, przy mniejszym skrępowaniu wymogami utrzymania czystości i porządku, niż jest to w salach dydaktycznych. Sala jest oświetlona naturalnym światłem dzięki słonecznym kominom.
 
Na dachu pokrytym trawą są ławeczki, donice z krzewami i latem z kwiatami. Jest to bezpieczne miejsce, w którym spędzają czas maluchy. Deszczówka z dachu spływa po zielonej kaskadzie do zbiornika retencyjnego. Będzie wykorzystywana do podlewania kwiatów, trawników i krzewów. Na placu zbaw, oprócz tradycyjnej piaskownicy, jest huśtawka „bocianie gniazdo”, labirynt z krzewów, platforma spacerowa pozwalająca na oglądanie świata z innej perspektywy, drabinki, zadaszona wieża, karuzela, równoważnia i ławki. Elewacja przedszkola jest zrobiona ze stali niskostopowej, której powłoka ochronna przypomina rdzę.
 
Przedszkole i plac zabaw mają monitoring. Koszt inwestycji to 7,4 mln zł.
 
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Prawie 200 mln euro na poprawę gospodarki ściekowej

Do wykorzystania na modernizację gospodarki wodno-ściekowej będzie dokładnie 196,5 mln euro. Pieniądze pochodzić mają z dofinansowania unijnego.

Warszawa

Darmowy laptop w nagrodę

Warszawscy uczniowie i absolwenci szkół gimnazjalnych mają szansę ubiegać się o darmowe laptopy.

Warszawa

15 lat Polski w NATO. Uroczystości

Ze względu na przypadającą w dniu wczorajszym piętnastą rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego na terenie Warszawy odbyły się uroczystości.

Warszawa

Wypadek na Trasie Toruńskiej. Utrudnienia w ruchu

Dziś rano doszło do poważnej kolizji drogowej na Trasie Toruńskiej w Warszawie. W związku z wypadkiem zablokowany został ruch.

Warszawa

Startuje nabór do warszawskich przedszkoli

Począwszy od dnia dzisiejszego przyjmowane będą zgłoszenia opiekunów, chcących posłać swoje pociechy do przedszkola.

Warszawa

Dwa auta i tramwaj uległy zderzeniu

Do wypadku doszło dziś w godzinach przedpołudniowych. Kolizja miała miejsce przy zbiegu ul. Leszno oraz Okopowej.

Warszawa

Które drogi do remontu?

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie ogłosił już listę dróg, które zostaną wyremontowane w najbliższych miesiącach. Pierwsze roboty ruszą już w kwietniu.

Warszawa

W trakcie czyszczenia ulic, zapadł się asfalt

W miniony wtorek na terenie Warszawy przeprowadzano roboty porządkowe po zimie. W trakcie czyszczenia ul. Kwatery Głównej pod zamiatarką zapadła się jezdnia.

Reklama