Warszawa - Piątek, 20.06.2025 / Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama

Nowe tramwaje do Wilanowa, na Gocław i na Białołękę

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
WARSZAWA. Do Wilanowa, na Gocław i na Białołękę. Wszędzie tam pojadą nowe tramwaje firmy Hyundai Rotem Company. Wagony wybrane w rekordowym przetargu będzie można spotkać także na istniejących trasach. W sumie do stolicy, w ciągu czterech lat, dotrze aż 213 nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów.
 
"Będziemy konsekwentnie rozwijać sieć linii tramwajowych. Dlatego też do ich obsługi potrzebujemy nowych wagonów. Skalę przedsięwzięć stołecznego samorządu dobrze oddaje wielkość rozstrzygniętego właśnie przetargu. Jest to aż 213 wagonów o różnej konfiguracji. Wszystkie są niskopodłogowe, zgodnie z założeniem, że Warszawa jest dla wszystkich" – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.
 
Rekordowy przetarg rozstrzygnięty
 
Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zakup nawet 213 nowych tramwajów złożyła firma Hyundai Rotem Company. Koreańskie przedsiębiorstwo, za zamówienie podstawowe składające się z 123 wagonów i 90 wagonów w opcji, zaproponowało 1 mld 852 mln zł netto. Zakup uzyskał dofinansowanie z funduszy europejskich. 
 
Zróżnicowane i nowoczesne
 
Specyfika różnych tras tramwajowych wymaga niejednakowego podejścia, także do obsługującego je taboru. Między innymi dlatego Tramwaje Warszawskie zdecydowały się na zakup wagonów o dwóch długościach, w wersji jedno- i dwukierunkowej. Wszystkie będą natomiast w pełni niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w monitoring oraz system informacji pasażerskiej.
 
Dostawy wagonów rozpoczną się w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy. Pierwsze tramwaje w ramach zamówienia podstawowego Hyundai powinien dostarczyć do Warszawy do końca października 2022 roku, a w ramach opcji do końca października 2023 roku.
 
Warszawa wśród liderów
 
Nowe tramwaje posłużą do obsługi budowanych, ale też dotychczas eksploatowanych linii w stolicy. Dzięki zakupom nowego taboru warszawiacy będą mogli jeszcze częściej podróżować niskopodłogowymi, klimatyzowanymi wagonami. Obecnie po Warszawie kursuje blisko 530 tramwajów i dwuwagonowych składów tramwajowych. 311 spośród nich, czyli 59%, to wagony niskopodłogowe. 
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Poranny korek. Doszło do awarii tramwaju

Sytuacja miała miejsce ok. godz. 7.30 dziś rano.

Warszawa

Od dziś zjazd z mostu Grota-Roweckiego

Drogowcy umożliwią wieczorem zjazd na Wisłostradę.

Warszawa

Józef Oleksy zostanie pochowany na Powązkach

Były premier zostanie pochowany w najbliższy piątek. Uroczystości rozpoczną się od mszy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Warszawa

Zatrzymano podejrzanych o wysadzenie bankomatu

Do zdarzenia doszło w miniony weekend, a dokładniej w sobotnią noc.

Warszawa

Pożar w budynku przy Jagiellońskiej

Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem.

Warszawa

Zawalone drzewa, zerwane dachy, brak prądu. Skutki weekendowych wichur

Silne powiewy wiatru miały miejsce w ubiegły weekend w całym kraju.

Warszawa

Pogrzeb Tadeusza Konwickiego 15 stycznia

Na dzień 15 stycznia zaplanowano pożegnanie znakomitego polskiego reżysera i pisarza – Tadeusza Konwickiego.

Reklama