Warszawa - Piątek, 20.06.2025 / Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama

Międzynarodowe agencje potwierdzają stabilność finansową Warszawy

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Agencja Fitch Ratings po raz pierwszy nadała Warszawie długoterminowy międzynarodowy rating. Jest to najwyższa możliwa ocena równa ratingowi Polski. Agencja Moody’s potwierdziła ocenę wiarygodności kredytowej Warszawy, wyznaczonej w skali międzynarodowej na poziomie A2 z perspektywą stabilną.
 
W piątek, 22 grudnia br. agencja Fitch Ratings po raz pierwszy nadała Warszawie rating międzynarodowy na poziomie A oraz potwierdziła rating krajowy Miasta na poziomie AAA(pol). Są to najwyższe możliwe oceny wiarygodności kredytowej i obie przyznane zostały z perspektywą stabilną.
 
Fitch Ratings potwierdził także długoterminowy rating krajowy „AAA(pol)” dla programu emisji obligacji do kwoty 4 mld zł oraz wszystkich emisji dokonanych przez Miasto w ramach tego programu.
 
Decyzja ratingowa odzwierciedla pogląd Fitch, że w średnim okresie Warszawa utrzyma dobre wyniki operacyjne oraz bezpieczne wskaźniki długu. Decyzja bierze również pod uwagę poziom gotówki, który zabezpiecza obsługę zadłużenia oraz bogatą i zróżnicowaną gospodarkę lokalną z mocną bazą podatkową. Pozytywnie oceniona została również prowadzona polityka zarządzania długiem Warszawy mająca na celu dywersyfikację źródeł zadłużenia, wydłużenie terminu jego zapadalności, zmniejszenie ekspozycji na ryzyko stopy procentowej oraz ograniczenie kosztów jego obsługi. Szczegóły na stronie agencji ratingowej.
 
Natomiast w środę, 20 grudnia br. agencja Moody’s Investors Service potwierdziła ocenę wiarygodności kredytowej Warszawy, wyznaczonej w skali międzynarodowej na poziomie A2 z perspektywą stabilną. Jest to również najwyższa możliwa do osiągnięcia ocena równa ocenie ratingowej Polski, ponieważ rating państwa wyznacza górny pułap ocen możliwych do uzyskania przez podmioty z danego kraju (tzw. sovereign ceiling). Warszawa po raz pierwszy otrzymała ocenę ratingową od agencji Moody’s 20 grudnia 2007 r. – poziom A2. Od tego czasu Miasto utrzymuje najwyższą możliwą do osiągnięcia ocenę wiarygodności kredytowej równą ocenie Polski.
 
Agencja brała pod uwagę bardzo dobre wyniki finansowe Warszawy, umiarkowany poziom zadłużenia, wysoką zdolność do finansowania zadań inwestycyjnych ze środków własnych oraz stabilny poziom płynności finansowej. Szczegóły na stronie agencji ratingowej.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Wózek z dzieckiem w wodzie. Niania karmiła kaczki

WARSZAWA. Spacerująca z dzieckiem w wózku opiekunka karmiła kaczki w parku Kępa Potocka na Żoliborzu. Nagle wózek wpadł do rzeki.

Warszawa

Wypadek w Al. Jerozolimskich. Są ranni

WARSZAWA. Wczoraj, przed godz. 13 doszło do wypadku drogowego, w jakim ranna została jedna osoba.

Warszawa

Dziś znów zaczną działać fotoradary

WARSZAWA. W Wielki Piątek zaplanowano ponowne uruchomienie fotoradarów.

Warszawa

Sześć aut zderzyło się na skrzyżowaniu

WARSZAWA. Paraliż na drodze, sześć uszkodzonych aut i czterech poszkodowanych, w tym dwójka funkcjonariuszy policji.

Warszawa

Nowa rotunda

WARSZAWA. Rozpoczęto prace przy Rotundzie.

Warszawa

Ekshumacja w związku z katastrofą smoleńską

WARSZAWA. To następna ekshumacja ofiary smoleńskiej przeprowadzana na Powązkach.

Warszawa

Zarzuty dla sprawcy napadu na pocztę

WARSZAWA. 37-latek odpowie za napad na placówkę pocztową zlokalizowaną na Żoliborzu, przy ul. Grunwaldzkiej.

Warszawa

Duża impreza biegowa w stolicy

WARSZAWA. W najbliższą niedzielę, tj. 26 marca, na terenie Warszawy odbędzie się kolejna edycja PZU Półmaratonu Warszawskiego.

Reklama