Warszawa - Czwartek, 19.06.2025 / Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława
Reklama

Inwestycja przeciwpowodziowa na Wybrzeżu Helskim

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. W trosce o przyrodę, ingerencja w zieleń została ograniczona do minimum. W piątek, 7 lutego odbędą się kolejne rozmowy ze stroną społeczną ws. inwestycji przecipowodziowej na Wybrzeżu Helskim.
 
"Moim najważniejszym zobowiązaniem jest realizacja tego projektu przy jak najmniejszej ingerencji w przyrodę" – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. – "Nasze miasto potrzebuje drzew, nikt z tym nie polemizuje. Jednak budowa muru przeciwpowodziowego jest koniecznością. Mam obowiązek zapewnić bezpieczeństwo mieszkankom i mieszkańcom Warszawy" – mówi prezydent.
 
Przygotowywany przez lata projekt przewiduje, że wzdłuż Wybrzeża Helskiego, po jego zachodniej stronie, powstanie mur zabezpieczający. Po drugiej, wschodniej stronie zaplanowana jest modernizacja ścieżki rowerowej.
 
Przedstawiciele miasta wraz z projektantem, ekspertami i aktywistami jeszcze raz przeanalizują plany, by upewnić się, że remont ścieżki i chodnika nie będzie wymagał cięć drzew. Już wcześniej zapadła decyzja o niebudowaniu parkingu. Celowo zrezygnowano z dodatkowych miejsc postojowych. Plan nie zakłada również poszerzania drogi.
 
Wybrzeże Helskie nie jest w tej chwili zabezpieczone przed falą powodziową. W związku ze zmianami klimatycznymi zwiększa się ryzyko zjawisk ekstremalnych, zarówno susz jak i nagłych powodzi. Te zagroziłoby bezpieczeństwu nie tylko zwierząt w warszawskim zoo, ale także dziesiątkom tysięcy mieszkańców obu Prag, a nawet Białołęki. Inwestycja ma chronić życie, zdrowie i majątek warszawianek i warszawiaków.
 
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stwierdziła, że realizacja i funkcjonowanie inwestycji nie będzie miała znaczącego, negatywnego wpływu na obszar Natura 2000. Na tej podstawie Biuro Ochrony Środowiska wydało decyzję środowiskową. Postulaty zgłaszane przez mieszkańców były i są uwzględniane przez inwestora. Sprawą zajmowała się Komisja Dialogu Społecznego. Zatrzymanie teraz inwestycji oznaczałoby kilkuletnie opóźnienie w zabezpieczeniu dzielnic przed falą powodziową.
 
"Jak tylko to możliwe, minimalizujemy wycinkę drzew i zwiększamy kompensację przyrodniczą dla Pragi-Północ" – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. – "Przede wszystkim inwestujemy w zieleń dla praskich ulic i podwórek. W 2019 r. w tej dzielnicy posadziliśmy ponad 430 drzew, a w tym roku planujemy dwukrotnie więcej" – dodała.
 
Przyspieszone będą realizacje zazieleniania praskich skwerów. Projekty były konsultowane z mieszkańcami. Są to inwestycje przy ul. Markowskiej i Ząbkowskiej, Sprzecznej i Marcinkowskiego, Małej, Inżynierskiej, Kępnej, Łomżyńskiej i Jadowskiej, 11 Listopada i Stalowej, Okrzei, Dobrzynieckiej i Kortynickiej, Strzeleckiej i Konopackiej oraz Dąbrowszczaków.
 
 
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Eco-Warszawa. Konferencja ekologiczna w Centrum Nauki Kopernik

Od 8 do 9 listopada, w Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się międzynarodowa konferencja pn.: „Innowacyjne Eco-Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”.

Warszawa

System płatności online za czynności urzędowe

 W szybki i wygodny sposób można dokonać opłaty przez internet za meldunek czy wydanie prawa jazdy.

Warszawa

Czwarte urodziny Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115

Przez okres czterech lat, mieszkańcy kontaktowali się z centrum blisko 1 300 000 razy. Zgłoszenia wpływają średnio co 1,5 minuty. Wszystkie rozmowy konsultantów z mieszkańcami trwały 147 351 godzin.

Warszawa

Do Warszawy przyjechał głaz sprzed miliarda lat

 Chodzi o 60-tonowy głaz narzutowy, którego wiek szacowany jest nawet na około półtora miliarda lat.

Warszawa

Nowe zadania Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków

Po szesnastu latach Stołeczny Konserwator Zabytków decyzją wojewody mazowieckiego, oddaje swoje kompetencje Mazowieckiemu Konserwatorowi Zabytków.

Warszawa

Utrudniania w ruchu drogowym podczas Wszystkich Świętych

W dniach 28 – 30 października oraz w dniu Wszystkich Świętych, w pobliżu warszawskich nekropolii priorytet będzie miała komunikacja miejska, ulice przy cmentarzach zostaną wyłączone z ruchu, a w ich pobliżu powstaną...

Warszawa

Zmiany w ruchu drogowym potrwają do 24 października

 Zarząd Dróg Miejskich rozpocznie remont al. Wojska Polskiego, będzie wymiana nawierzchni al. Niepodległości, inaczej kierowcy będą jeździli na ul. M. Kasprzaka i Marsa.

Warszawa

56,5 mln zł z funduszy UE na innowacyjne projekty mobilne

Turyści, a także wszystkie osoby odwiedzające region już niebawem będą mogły korzystać z bezpłatnych rozwiązań mobilnych ułatwiających poruszanie się po mieście.

Reklama