Warszawa - Piątek, 11.07.2025 / Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta
Reklama

Ilu mieszkańców ma Warszawa?

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
WARSZAWA. Około 2,070 mln osób mieszkało w Warszawie wiosną 2018 roku. Ale tylko w tygodniu roboczym, bo w weekendy liczba spadała do 1,874 mln – tak wynika z nowatorskiego badania przeprowadzonego przez Urząd m.st. Warszawy i firmę Orange.
 
Pytanie o liczbę mieszkańców tylko pozornie jest proste. Różne źródła podają różne dane, wynikające z różnych przyjętych metodologii liczenia. Przykładowo, Urząd Statystyczny szacował, że na koniec 2018 r. w Warszawie mieszkało 1 777 972 osób (960 312 kobiet i 817 660 mężczyzn). Z kolei w rejestrze osób zameldowanych w Warszawie, prowadzonym przez Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich, 31 grudnia 2018 r. było 1 637 488 osób.
 
Dokładna wiedza o liczbie mieszkańców, zarówno w skali całego miasta jak i poszczególnych dzielnic, jest niezbędna do właściwego planowania przestrzennego, organizowania transportu publicznego i edukacji oraz zapewniania właściwej opieki zdrowotnej – by wymienić tylko te trzy obszary życia miasta. I dlatego Urząd m.st. Warszawy sięgnął po dodatkową, nowatorską metodę oszacowania liczby mieszkańców w Warszawy: analizę “big data” z sieci telefonii komórkowej. W 2018 r. Urząd nawiązał współpracę z firmą Orange, jednym z największych operatorów telekomunikacyjnych w Europie i w Polsce. Na podstawie danych zebranych z sieci oraz przy wykorzystaniu eksperckiej wiedzy Orange (szczegóły w opisie metodologicznym), uzyskano następujące wyniki:
 
W maju 2018 r. w wybranym tygodniu roboczym (od poniedziałku do piątku) w Warszawie przebywało w ciągu dnia średnio 2,275 mln osób. W tej liczbie znalazły się jednak także te osoby, które do Warszawy przyjeżdżają do pracy spoza miasta. Za mieszkańców Warszawy można natomiast uznać te osoby, które w badanym okresie regularnie spędzały noc w stolicy – tych było średnio 2,070 mln (licząc każdą noc tygodnia roboczego 21.05 - 27.05.2018).
 
Analiza pozwoliła oszacować, jak wielu mieszkańców regularnie wyjeżdża z miasta na weekend. W badanym okresie, w weekendową noc w Warszawie przebywało średnio 1 874 tys. osób - aż o 196 tys. mniej niż nocą w tygodniu roboczym. Co oznacza, że prawie 200 tys. osób mieszka w stolicy tylko w dni powszednie, a na weekend z niej wyjeżdża.
 
W badaniu zebrano także dane na poziomie dzielnic. Wyraźny jest podział na dzielnice-sypialnie (które w ciągu dnia roboczego opuszcza najwięcej osób) i dzielnice, w których skoncentrowane są miejsca pracy. Przykładowo, w środę 23 maja 2018 r. w Śródmieściu było o 220 tys. osób więcej niż w ciągu nocy; na Woli 82 tysiące, we Włochach 70 tys., na Mokotowie 66 tys., na Ochocie 48 tysięcy. W ten sam dzień z Bielan i Bemowa “ubyło” (na czas pracy) po 48 tys. osób, na Targówku 39 tys. osób. Mniejsza też była liczba osób przebywających za dnia (w porównaniu do nocy) na Pradze-Południe i na Ursynowie (-35 tys.), na Białołęce (-30 tys.) i w Ursusie (-27 tys.). Dzielnica, którą można nazwać kierunkiem nr 1 w ciągu dnia jest Śródmieście. Najczęściej kieruje się tam ludność dojeżdżająca z poza miasta, z Żoliborza, Woli, Bielan, Mokotowa, Pragi-Południe, Pragi-Północ, Białołęki i Targówka.
 
Analiza danych z telefonii komórkowej pozwoliła oszacować nie tylko liczbę osób przebywających w mieście w dzień i w nocy, ale także liczbę osób przemieszczających się w ciągu dnia i nocy między poszczególnymi jednostkami administracyjnymi (na poziomie województwa, powiatu, dzielnicy oraz obszarów MSI). W tygodniu roboczym najwięcej osób do Warszawy przyjeżdża z powiatu wołomińskiego (70 tys.), pruszkowskiego (48,5 tys.) i piaseczyńskiego (46,5 tys. osób). W trakcie weekendu ruch odbywa się przede wszystkim w drugą stronę. Z 196 tysięcy osób, które na sobotę i niedzielę wyjeżdżają z Warszawy, 139 tysięcy jedzie do różnych miejscowości województwa mazowieckiego. Ponad 11 tysięcy wyrusza do województwa lubelskiego, 10,5 tys. - do łódzkiego. Najmniej, bo niespełna 400 osób wiosną 2018 r. jeździło na weekendy do województwa opolskiego.
 
 
Opis metodologii
 
Analizę przeprowadzoną na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy przez Orange wykonano na podstawie badania zdarzeń rejestrowanych w sieci komórkowej Orange Polska powiązanych z jej użytkownikami i ich zachowaniem. „Zdarzenia”, o których tu mowa to wszelkie interakcje takie jak np. wysłanie SMS, otrzymanie maila, zmiana lokalizacji i związana z tym zmiana stacji bazowej jako miejsca logowania urządzenia mobilnego. Każde takie zdarzenie wiąże czasowo telefon/modem komórkowy z pobliskimi stacjami bazowymi, co pozwala wyznaczyć położenie tego urządzenia w danym momencie.
 
Aktywność urządzeń mobilnych była przeliczana na liczbę mieszkańców w oparciu o dane operatora (m.in. udział w rynku w obszarze Warszawy, wewnętrzne dane i raporty Orange), przy wykorzystaniu algorytmów skonstruowanych przez ekspertów Orange. W oszacowaniu uwzględniono fakt, że np. małe dzieci nie maja telefonu, nastolatkowie mogą korzystać z kart SIM zarejestrowanych na rodziców, a osoby najstarsze mogą nie używać telefonów). W obliczeniach wykorzystano oficjalne dane o populacji pochodzące z GUS (piramidę wieku populacji m.st. Warszawy).
 
 
Analiza objęła osoby, które pomiędzy 09.04.2018 r. a 27.05.2018 r. przebywały w Warszawie w ciągu doby przez co najmniej 3 godziny. Pozwoliło to wyeliminować osoby, które jedynie przejeżdżały przez miasto. Pozostałych, którzy przebywali w Warszawie dłużej niż 3 godziny, podzielono na segmenty:
A. ludność nocna, przebywająca między 0.00 a 6.00 przez min. 3 godziny
B. ludność dzienna, przebywająca między 10.00 a 17.00 przez min. 3 godziny
C. ludność dojeżdżająca.
Następnie wśród nich wyróżniono grupy w zależności od liczby dni/nocy spędzonych w Warszawie w badanym okresie (min. 0, max. 28). Obserwacje prowadzono przez 4 tygodnie w dni typowe (bez świąt, długich weekendów), zaś w ostatnim tygodniu (21-27.05.2018 r.) uzyskano ostateczne wyniki.
 
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Komunikacja miejska w okresie Bożego Ciała

W związku z uroczystością Bożego Ciała oraz długim weekendem czerwcowym, warszawski transport publiczny będzie funkcjonował według zmienionego rozkładu. W czwartek (19.06) będzie obowiązywał rozkład świąteczny, natomiast w piątek sobotni. Szczegóły poniżej. Czwartek...

Warszawa

Będzie nowa nawierzchnia na warszawskim odcinku S8

- W trzecim tygodniu czerwca zaplanowaliśmy wykonanie remontu nawierzchni na 2-kilometrowym odcinku trasy S8 – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W celu zminimalizowania utrudnień, prace będą prowadzone w godzinach nocnych.

Warszawa

W warszawskim ZOO powstanie nowy pawilon dla pingwinów

Podpisano umowę na budowę nowego pawilonu dla pingwinów przylądkowych w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.

Warszawa

45-latek postrzelony z łuku w białołęckim parku

45-letni mężczyzna trafił do szpitala, po tym jak został przypadkiem postrzelony strzałą z łuku. W sprawie zatrzymano 34-letniego obywatela Białorusi, który był sprawcą postrzelenia.

Warszawa

Rusza budowa nowej siedziby TR Warszawa. Umowa podpisana

Firma WARBUD zajmie się realizacją pierwszego etapu budowy TR Warszawa. Umowa z wykonawcą została już podpisana. Teatr powstanie obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Inwestycja finansowana jest z budżetu m.st. Warszawy.

Warszawa

Zostało już tylko kilka dni na głosowanie w budżecie obywatelskim

Głosować można do niedzieli – wystarczy mieszkać w Warszawie, nie trzeba być zameldowanym. W głosowaniu mogą brać udział dzieci, młodzież i dorośli.

Warszawa

Pierwszy testowy tramwaj dojechał na Stegny. Kiedy otwarcie nowej trasy?

Udało się przeprowadzić pierwsze testowe przejazdy tramwajów na Stegnach. Jako pierwszy do pętli dojechał tramwaj pomiarowy, a następnie tramwaje liniowe typu Hyundai, które już niedługo będą wozić pasażerów na tej trasie.

Warszawa

Skwer Gwary Warszawskiej przechodzi metamorfozę

Trwają zaawansowane prace na wolskim skwerze. Po modernizacji stanie się on miejscem sąsiedzkich spotkań, sportu i wydarzeń kulturalnych.

Reklama