Dzisiaj jest: 17 maja 2022, Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Aktualności Warszawa

Dom dzienny dla powstańców będzie na Woli

Dodano: 20.10.2017

Dom dzienny dla powstańców będzie na Woli

fot. Urząd Miasta Warszawa

WARSZAWA. Radni miejscy 19 października przyjęli stanowisko w sprawie utworzenia domu wsparcia dla powstańców warszawskich.
 
 
Miejsce to powinno wspierać seniorów – powstańców, zmniejszać poczucie izolacji i samotności, stwarzać możliwość oddziaływania poprzez indywidualną, dobraną do możliwości terapię zajęciową oraz właściwe wyżywienie. Stworzenie takiego miejsca na mapie Warszawy jest niezbędnym elementem systemu wsparcia tych, którzy przed laty bohatersko bronili naszego miasta” – napisano w Stanowisku.
 
 
- Chcemy, aby to było miejsce przyjazne, łatwo dostępne, aby do dyspozycji powstańców był nie tylko budynek, ale także spory ogród – podkreślała Ewa Malinowska–Grupińska.
 
 
- Znaleźliśmy takie miejsce, mieści się na Woli przy ul. Hrubieszowskiej 9, pięćdziesiąt metrów od stacji metra Rondo Daszyńskiego i niedaleko Muzeum Powstania Warszawskiego. To ceglany budynek dawnej fabryki, obecnie pustostan, jest własnością miasta – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Szczerba, poseł na Sejm.
 
 
- Na tę inwestycje potrzebne jest 5 mln zł i my tę sumę zabezpieczymy w przyszłorocznym budżecie miasta – pokreśliła E.Malinowska–Grupińska.
 
 
Dzienny dom pobytu ma spełniać rolę aktywizacyjną i integrującą powstańców z młodszymi mieszkańcami naszego miasta. Powstańcy oczekują właśnie takiej formy wsparcia - w ciągu dnia - bowiem ważne jest dla nich, aby nadal mogli mieszkać w swoich domach.
 
 
Od szeregu lat Miasto Stołeczne Warszawa otacza opieką powstańców warszawskich proponując im m.in.: programy zdrowotne, pomoc społeczną, wspierając finansowo związki kombatanckie czy organizując obchody kolejnych rocznic zrywu 1944r.
 
 
- To jest pomoc w leczeniu i pomoc bezpośrednia żołnierzom powstania żyjącym w izolacji – powiedział Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Projektów i Pomocy Społecznej – ale także np. finansowanie działalności Muzeum Powstania Warszawskiego, które w tym roku otrzymało od miasta blisko 10 mln zł.
 
 
- Dziękuję władzom miasta za tę inicjatywę – powiedział Janusz Owsiany z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – My na Pradze organizujemy wolontariuszy, którzy będą pomagać powstańcom, będą to mogli robić także w tym domu przy Hrubieszowskiej. A chciałbym prosić, aby w tej placówce nie było tych nowoczesnych wynalazków, typu automatyczna sekretarka, bowiem to, na czym powstańcom zależy najbardziej, to kontakt bezpośredni z drugim człowiekiem, spotkanie i rozmowa.
 
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Będzie nowa zajezdnia tramwajowa, najnowocześniejsza w Polsce

Będzie nowa zajezdnia tramwajowa, najnowocześniejsza w Polsce

Na Annopolu powstanie najnowocześniejsza w Polsce, inteligentna zajezdnia tramwajowa. Będzie to piąta zajezdnia w stolicy. Spółka Tramwaje Warszawskie podpisała umowę na jej budow

Dodano: 10.12.2021 | Komentarze: 0

Policyjna eskorta auta z rodzącą kobietą

Policyjna eskorta auta z rodzącą kobietą

Jedna z białołęckich załóg patrolowych pomogła rodzącej kobiecie dotrzeć na czas do szpitala. Szczęśliwy tata narodzonego dziecka wysłała  do policjantów maila z podziękowaniami.

Dodano: 07.12.2021 | Komentarze: 0

Policyjny pościg za pijanym kierowcą

Policyjny pościg za pijanym kierowcą

Policjanci zatrzymali 24-letniego kierowcę audi, który przekroczył prędkość o 53 km/h i nie zatrzymał się do kontroli. Jak się okazało, mężczyzna był pod wpływem alkoholu – miał ponad 1,6 promila w wydychanym powietrzu.

Dodano: 03.12.2021 | Komentarze: 0

Reklama
ZTM zakończył "kolorowanie" kolejnych poziomów parkingów "Parkuj i Jedź"

ZTM zakończył "kolorowanie" kolejnych poziomów parkingów "Parkuj i Jedź"

Pod koniec listopada zakończyło się malowanie poziomów parkingów „Parkuj i Jedź” przy stacji metra Stokłosy i przystanku kolejowym Warszawa Ursus-Niedźwiadek. Odpowiednie kolory ułatwiają kierowcom odnalezienie swoich samochodów.

Dodano: 03.12.2021 | Komentarze: 0

Trwa inwentaryzacja warszawskiej zieleni. Zbadano już ponad 30 tys. drzew

Trwa inwentaryzacja warszawskiej zieleni. Zbadano już ponad 30 tys. drzew

W tym roku, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w ramach analizy warszawskiej zieleni, zinwentaryzował kolejne parki, skwery, zieleńce i pasy zieleni przy ulicach.

Dodano: 03.12.2021 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama