Dzisiaj jest: 19 maja 2024, Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

Aktualności Warszawa

Dom dzienny dla powstańców będzie na Woli

Dodano: 20.10.2017

Dom dzienny dla powstańców będzie na Woli

fot. Urząd Miasta Warszawa

WARSZAWA. Radni miejscy 19 października przyjęli stanowisko w sprawie utworzenia domu wsparcia dla powstańców warszawskich.
 
 
Miejsce to powinno wspierać seniorów – powstańców, zmniejszać poczucie izolacji i samotności, stwarzać możliwość oddziaływania poprzez indywidualną, dobraną do możliwości terapię zajęciową oraz właściwe wyżywienie. Stworzenie takiego miejsca na mapie Warszawy jest niezbędnym elementem systemu wsparcia tych, którzy przed laty bohatersko bronili naszego miasta” – napisano w Stanowisku.
 
 
- Chcemy, aby to było miejsce przyjazne, łatwo dostępne, aby do dyspozycji powstańców był nie tylko budynek, ale także spory ogród – podkreślała Ewa Malinowska–Grupińska.
 
 
- Znaleźliśmy takie miejsce, mieści się na Woli przy ul. Hrubieszowskiej 9, pięćdziesiąt metrów od stacji metra Rondo Daszyńskiego i niedaleko Muzeum Powstania Warszawskiego. To ceglany budynek dawnej fabryki, obecnie pustostan, jest własnością miasta – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Szczerba, poseł na Sejm.
 
 
- Na tę inwestycje potrzebne jest 5 mln zł i my tę sumę zabezpieczymy w przyszłorocznym budżecie miasta – pokreśliła E.Malinowska–Grupińska.
 
 
Dzienny dom pobytu ma spełniać rolę aktywizacyjną i integrującą powstańców z młodszymi mieszkańcami naszego miasta. Powstańcy oczekują właśnie takiej formy wsparcia - w ciągu dnia - bowiem ważne jest dla nich, aby nadal mogli mieszkać w swoich domach.
 
 
Od szeregu lat Miasto Stołeczne Warszawa otacza opieką powstańców warszawskich proponując im m.in.: programy zdrowotne, pomoc społeczną, wspierając finansowo związki kombatanckie czy organizując obchody kolejnych rocznic zrywu 1944r.
 
 
- To jest pomoc w leczeniu i pomoc bezpośrednia żołnierzom powstania żyjącym w izolacji – powiedział Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Projektów i Pomocy Społecznej – ale także np. finansowanie działalności Muzeum Powstania Warszawskiego, które w tym roku otrzymało od miasta blisko 10 mln zł.
 
 
- Dziękuję władzom miasta za tę inicjatywę – powiedział Janusz Owsiany z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – My na Pradze organizujemy wolontariuszy, którzy będą pomagać powstańcom, będą to mogli robić także w tym domu przy Hrubieszowskiej. A chciałbym prosić, aby w tej placówce nie było tych nowoczesnych wynalazków, typu automatyczna sekretarka, bowiem to, na czym powstańcom zależy najbardziej, to kontakt bezpośredni z drugim człowiekiem, spotkanie i rozmowa.
 
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Wszystkie filary mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą, są już gotowe. W miniony weekend zakończyło się betonowanie dwóch ostatnich rzecznych podpór. Kolejnym etapem prac będzie montaż elementów konstrukcji przeprawy.

Dodano: 12.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Z tej okazji w najwyższym punkcie obiektu zawisła tradycyjna wiecha.

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama