Warszawa - Wtorek, 19.08.2025 / Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
Reklama

Do Warszawy przyjechał głaz sprzed miliarda lat

Dodano:

fot. HB Reavis
fot. HB Reavis
WARSZAWA. Na budowie jednego z wysokościowców w stolicy miała miejsce niezwykła operacja. W sobotę, 21 października, z głębokości około 10 metrów, poniżej poziomu jezdni, wydobyto blisko 60-tonowy głaz narzutowy, którego wiek szacowany jest nawet na około półtora miliarda lat.

Ponad cztery godziny trwała operacja wydobycia wielkiego monolitu – jego obwód to ponad 12,5 metra – z budowy wieżowca Varso u zbiegu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II. Do podniesienia głazu, który prawdopodobnie przybył do Polski z terenu Skandynawii około 130 tysięcy lat temu, użyto specjalistycznego dźwigu. Kamień umieszczono następnie na stalowych platformach i na dłużycy przewieziono na Pole Mokotowskie, gdzie został ustawiony przy ul. Leszowej nieopodal gmachu Biblioteki Narodowej.

Dokładny wiek i pochodzenie głazu zostaną określone po specjalistycznych badaniach przeprowadzonych przez naukowców. Wyniki ekspertyz pozwolą również objąć głaz ochroną prawną, prawdopodobnie już wkrótce zostanie uznany za pomnik przyrody.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Utrudnienia komunikacyjne w związku z Nocą Muzeów

WARSZAWA. W sobotę 19 maja Warszawa po raz 15. zaprasza na Noc Muzeów. 

Warszawa

Powstanie ogród w centrum miasta

WARSZAWA. Na konkurs tzw. aorty warszawskiej wpłynęło aż 18 prac.

Warszawa

W maju na dwa buspasy wjadą motocykliści

WARSZAWA. Motocykliści będą mogli jeździć na trasie Łazienkowskiej i na ul. Radzymińskiej.

Warszawa

Trwa rewitalizacja ośrodka Moczydło. Prace potrwają do końca października

WARSZAWA. Harmonogram zakłada realizację przedsięwzięcia do końca października 2018 r.

Warszawa

19 mln zł na konkurs dla żłobków niepublicznych

WARSZAWA. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy ogłosiła konkurs ofert dla żłobków niepublicznych na wykup 400 miejsc dla najmłodszych warszawiaków.

Warszawa

Warszawskie zoo otwiera nową bramę

WARSZAWA. Już od 1 maja warszawiacy będą mogli korzystać z nowego wejścia do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

Warszawa

Miasto proponuje dwa warianty rozbudowy ul. Górczewskiej. Odbędą się konsultacje społeczne

 WARSZAWA. Rozpoczynają się konsultacje społeczne na temat zmian na ulicy Górczewskiej.

Warszawa

Biegi uliczne i przemarsze. Będą utrudnienia

WARSZAWA. W najbliższą sobotę i niedzielę, 14 i 15 kwietnia, zaplanowane zostały biegi uliczne i przemarsz.

Reklama