Warszawa - Piątek, 20.06.2025 / Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama

Do Warszawy przyjechał głaz sprzed miliarda lat

Dodano:

fot. HB Reavis
fot. HB Reavis
WARSZAWA. Na budowie jednego z wysokościowców w stolicy miała miejsce niezwykła operacja. W sobotę, 21 października, z głębokości około 10 metrów, poniżej poziomu jezdni, wydobyto blisko 60-tonowy głaz narzutowy, którego wiek szacowany jest nawet na około półtora miliarda lat.

Ponad cztery godziny trwała operacja wydobycia wielkiego monolitu – jego obwód to ponad 12,5 metra – z budowy wieżowca Varso u zbiegu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II. Do podniesienia głazu, który prawdopodobnie przybył do Polski z terenu Skandynawii około 130 tysięcy lat temu, użyto specjalistycznego dźwigu. Kamień umieszczono następnie na stalowych platformach i na dłużycy przewieziono na Pole Mokotowskie, gdzie został ustawiony przy ul. Leszowej nieopodal gmachu Biblioteki Narodowej.

Dokładny wiek i pochodzenie głazu zostaną określone po specjalistycznych badaniach przeprowadzonych przez naukowców. Wyniki ekspertyz pozwolą również objąć głaz ochroną prawną, prawdopodobnie już wkrótce zostanie uznany za pomnik przyrody.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Tak wysokiego masztu nie ma w całej Polsce

W stolicy stanie najwyższy w kraju masz flagowy.

Warszawa

Sześć nowych pociągów dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej

Inwestycja kolejowa zakłada powiększenie dotychczasowego taboru o nowoczesne i komfortowe składy o długości 60 metrów. Dostawcą pojazdów będzie firma Newag.

Warszawa

W stolicy bezpieczniej?

Patrząc na statystyki można wysunąć wniosek, że tak.

Warszawa

1,5 mln papierosów zabezpieczonych przez policję

Rozbita została grupa przestępcza handlująca nielegalnym towarem.

Warszawa

Nowy przewoźnik już od przyszłego miesiąca

Będzie obsługiwał dwie linie autobusowe w stolicy – 701 oraz N56. Podpisano już umowę. Firmą przewozową jest Komunikacja Miejska Łomianki.

Warszawa

Złodzieje aut schwytani

Zatrzymano trzech mężczyzn.

Warszawa

Napadli na sklep mięsny

Mieli kominiarki na głowach i rękawiczki.

Reklama