Warszawa - Piątek, 20.06.2025 / Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama

Bielik powrócił nad Wisłę

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa/E. Lach
fot. Urząd Miasta Warszawa/E. Lach
WARSZAWA. Bielik, który był rehabilitowany w Ptasim Azylu przy warszawskim zoo, wyfrunął na nadrzeczne łęgi. Ptak odzyskał sprawność po 11 miesiącach terapii. To już drugi orzeł w tym roku, który odzyskał siły, dzięki pomocy stołecznych weterynarzy i specjalistów.
 
Postrzelona samica orła bielika, przywieziona spod Tomaszowa Lubelskiego, trafiła postrzelona do Ptasiego Azylu w marcu 2018 roku. W jej skrzydłach zostały znalezione dwa śruty, które pochodziły z broni zazwyczaj używanej przez myśliwych i kłusowników. Rany spowodowały, że w jednej z łap orła częściowo zanikły mięśnie.
 
Ptak na początku miał też problemy z przyjmowaniem pokarmu, gdyż najprawdopodobniej zjadł truciznę. Po leczeniu i intensywnej rehabilitacji, warszawscy specjaliści uznali, że zwierzę jest już sprawne i może ćwiczyć rozlatywanie w szerokiej wolierze. Dzięki zapewnionej opiece, drapieżnik znów będzie radził sobie ze zdobywaniem pożywienia np. płoci czy małych karpi. Bielik został dziś wypuszczony w Pieńkowie, przy wale nad Wisłą.
 
W sobotę, 2 lutego, do naturalnego środowiska powrócił też młodszy samiec bielika. Ptak został znaleziony pod koniec ubiegłego roku przy stawach hodowlanych, niedaleko Siedlec. Ubrudził się polując na martwe ryby leżące w opróżnionym zbiorniku wody. Sklejone skrzydła nie pozwoliły mu odlecieć i osłabiony trafił do stołecznej placówki. Ponieważ drapieżnik nie miał poważnych urazów, w Ptasim Azylu dostał tylko leki na odrobaczenie. Teraz orzeł znów cieszy się wolnością.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Poważny wypadek pod Warszawą

Do wypadku doszło na Szosie Lubelskiej. Zderzeniu uległy aż trzy pojazdy.

Warszawa

Wymiana nawierzchni na Modlińskiej zakończona

Droga prezentuje się o wiele lepiej niż wcześniej.

Warszawa

Wypadek przy Radiowej. Zderzyły się dwa tramwaje

Do kolizji doszło wczoraj wieczorem.

Warszawa

Utrudnienia na weekend

Znowu warszawianie muszą się uzbroić w cierpliwość i czekać na rozładowanie ruchu w stolicy.

Warszawa

Zapaliło się mieszkanie w bloku

Nikt nie został poszkodowany, ale konieczne było wyrzucenie mebli i sprzętów.

Warszawa

Wędkarz wyłowił zwłoki

Do zdarzenia doszło przy moście Gdańskim.

Warszawa

Co z remontem Mostu Północnego?

Przeprawa miała zostać zamknięta na weekendzie. Nic z tego jednak nie wyszło.

Warszawa

Uratowali staruszkę przed utopieniem

Do zdarzenia doszło wczoraj. Pomocy starszej kobiecie udzieliło dwóch funkcjonariuszy policji.

Reklama