Warszawa - Środa, 18.06.2025 / Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Reklama

Bielik powrócił nad Wisłę

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa/E. Lach
fot. Urząd Miasta Warszawa/E. Lach
WARSZAWA. Bielik, który był rehabilitowany w Ptasim Azylu przy warszawskim zoo, wyfrunął na nadrzeczne łęgi. Ptak odzyskał sprawność po 11 miesiącach terapii. To już drugi orzeł w tym roku, który odzyskał siły, dzięki pomocy stołecznych weterynarzy i specjalistów.
 
Postrzelona samica orła bielika, przywieziona spod Tomaszowa Lubelskiego, trafiła postrzelona do Ptasiego Azylu w marcu 2018 roku. W jej skrzydłach zostały znalezione dwa śruty, które pochodziły z broni zazwyczaj używanej przez myśliwych i kłusowników. Rany spowodowały, że w jednej z łap orła częściowo zanikły mięśnie.
 
Ptak na początku miał też problemy z przyjmowaniem pokarmu, gdyż najprawdopodobniej zjadł truciznę. Po leczeniu i intensywnej rehabilitacji, warszawscy specjaliści uznali, że zwierzę jest już sprawne i może ćwiczyć rozlatywanie w szerokiej wolierze. Dzięki zapewnionej opiece, drapieżnik znów będzie radził sobie ze zdobywaniem pożywienia np. płoci czy małych karpi. Bielik został dziś wypuszczony w Pieńkowie, przy wale nad Wisłą.
 
W sobotę, 2 lutego, do naturalnego środowiska powrócił też młodszy samiec bielika. Ptak został znaleziony pod koniec ubiegłego roku przy stawach hodowlanych, niedaleko Siedlec. Ubrudził się polując na martwe ryby leżące w opróżnionym zbiorniku wody. Sklejone skrzydła nie pozwoliły mu odlecieć i osłabiony trafił do stołecznej placówki. Ponieważ drapieżnik nie miał poważnych urazów, w Ptasim Azylu dostał tylko leki na odrobaczenie. Teraz orzeł znów cieszy się wolnością.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Więcej miejsc w warszawskich żłobkach

WARSZAWA. Miasto zorganizowało giełdę nieruchomości dla przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z opieką nad dziećmi.

Warszawa

Zakończono budowę metra do Trockiej

WARSZAWA. Od dziś możemy mówić, że warszawskie metro jest dłuższe o kolejne trzy stacje.

Warszawa

2 000 par skorzystało z warszawskiego programu in vitro

WARSZAWA. Obecnie stolica dofinansowuje aż 90% kosztów procedur zapłodnienia pozaustrojowego

Warszawa

Do 5 maja potrwają prace przy wydłużeniu metra

WARSZAWA. Od soboty, 27 kwietnia do niedzieli, 5 maja będzie prowadzona ostatnia faza testów ruchu pociągów na nowo wybudowanym odcinku II linii metra na Pradze-Północ i Targówku.

Warszawa

13 maja startuje Biennale Warszawa 2019

WARSZAWA. Festiwal został dofinansowany ze środków m.st. Warszawa.

Warszawa

16. Noc Muzeów w Warszawie

WARSZAWA. W sobotę, 18 maja, na zwiedzających będą czekać 262 placówki.

Warszawa

Fontanny uruchomione zostaną 1 maja

WARSZAWA. Przez cztery dni – od 1 do 4 maja, o godz. 21.30 - będzie można zobaczyć nowe pokazy w Multimedialnym Parku Fontann.

Warszawa

Sprawdź majowe kursy autobusów miejskich

WARSZAWA. Zmiany wejdą w życie już pod koniec kwietnia. 

Reklama