Dzisiaj jest: 23 maja 2024, Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

Aktualności Warszawa

Bezpłatna opieka w żłobkach

Dodano: 06.09.2019

Bezpłatna opieka w żłobkach

fot. Urząd Miasta Warszawa/R.Motyl

WARSZAWA. O 75% zwiększy się w tym roku liczba miejsc w warszawskich żłobkach. Do końca 2019 roku bezpłatną opiekę będzie miało ponad 13 tysięcy maluchów.
 
Zapewnienie bezpłatnej opieki żłobkowej to jeden z priorytetów Rafała Trzaskowskiego, prezydenta m.st. Warszawy. Do końca kadencji rodzice, którzy chcą z takiej oferty samorządu warszawskiego skorzystać, mają mieć zagwarantowane bezpłatne miejsce w miejskim żłobku.
 
- Darmowe żłobki – to jedna z pierwszych moich obietnic wyborczych – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy na spotkaniu w żłobku niepublicznym na Woli. – Mówiłem wtedy o równości kobiet pod względem prawnym, finansowym, ale także o dostępie do służby zdrowie. Pracowaliśmy nad tym, aby w Warszawie była jak największa liczba darmowych miejsc w żłobkach, bo to pozwoli kobietom na powrót po urodzeniu dziecka na rynek pracy. To dopiero początek, bowiem mamy całą kadencję na realizację obietnicy. Jeśli chodzi o miejsca w żłobkach to doprowadzimy w Warszawie do prawdziwej rewolucji – podkreślił prezydent.
 
W lutym 2019 r. na wniosek prezydenta Rada Warszawy zgodziła się na stuprocentowe finansowanie opieki żłobkowej. Przyjęty też został plan budowy nowych żłobków miejskich oraz innowacyjna koncepcja współpracy z operatorami działających w Warszawie żłobków prywatnych – wykupu miejsc w tych placówkach.
 
Dzięki podjętym działaniom do końca 2019 r. liczba bezpłatnych miejsc w żłobkach wyniesie 13 700 tysięcy. 22 listopada 2018 roku miejsc w żłobkach zapewnianych przez miasto było ok. 7800 – i nie były one bezpłatne. Taki efekt – zwiększenie w ciągu roku liczby miejsc o około 75% - nie udał się w żadnym, porównywalnym do Warszawy mieście w Europie.
 
Szybki wzrost liczby miejsc w żłobkach jest możliwy dzięki współpracy z podmiotami prywatnymi, operatorami prowadzącymi prywatne żłobki i wykupieniu ponad 5 tys., stworzonych przez te firmy, nowych miejsc.
Ile miejsc wykupiło miasto w żłobkach prywatnych?
 
M.st. Warszawa kontraktuje miejsca w żłobkach w drodze otwartych konkursów, do których przystępują zarówno operatorzy oferujący miejsca w punktach opieki dziennej (8-16 miejsca) i żłobkach średniej wielkości (25-70 miejsc), jak i podmioty tworzące duże żłobki (powyżej 70 miejsc).
 
W wyniku pierwszych konkursów, ok. 1700 miejsc jest już dostępnych w systemie rekrutacyjnym. W żłobkach są już dzieci, którym miasto wykupiło miejsca w pierwszym tegorocznym konkursie.
 
Kolejne miejsca w żłobkach będą dostępne w najbliższych tygodniach – będą stopniowo pojawiać się w systemie rekrutacyjnym prowadzonym na stronie https://www.zlobki.waw.pl/rekrutacja2012/index.php, co umożliwi rodzicom ubieganie się o miejsce dla swoich dzieci (udział w procesie rekrutacji).
 
Zainteresowanie konkursami partnerów z sektora prywatnego jest znacznie wyższe niż oczekiwano, również same miejsca powstają w krótszym niż zakładano czasie. To m.in. efektem stworzonego przez m.st. Warszawę systemu wsparcia firm przez miasto (spotkania informacyjne, szkolenia, szkolenia dla opiekunek i pracowników żłobków itp.).
 
 
Więcej miejsc w żłobkach publicznych (miejskich)
 
Równolegle kontynuujemy budowę nowych żłobków miejskich. We wrześniu i w październiku 2019r. otwarte będą trzy nowe placówki: przy ul. Łaguny (Wesoła), Cynamonowej (Ursynów) i Ciołka (Wola), łącznie z 417 miejscami.
 
Na koniec roku w placówkach prowadzonych przez Zespół Żłobków m.st. Warszawy będzie 8237 miejsc (w 68 żłobkach miejskich, 12 mini-żłobkach i 27 punktach dziennego opiekuna prowadzonych bezpośrednio przez miasto).
 
Na różnych etapach planowania lub budowy, jest 18 kolejnych placówek. Będą one powstawać w energooszczędnej, ekologicznej, przyjaznej środowisku i bardziej bezpiecznej technologii, która skraca czas budowy, zmniejsza koszty eksploatacji (w tym energii) i zapewnia wysoką estetykę.
 
Inwestycje będą lokowane przede wszystkim w tych dzielnicach, gdzie są największe potrzeby.
 
Żłobki miejskie i prywatne – ta sama jakość
 
Wszystkie miejsca z zapewnioną bezpłatną opieką żłobkową są w obowiązującym standardzie miejskim. Zgłoszone w konkursach nowe żłobki i punkty opieki są weryfikowane przez pracowników Urzędu Miasta pod kątem formalnym – muszą spełniać wszystkie kryteria (budowlane, sanepid, pożarowe, wpis do rejestru żłobków).
 
Po weryfikacji formalnej, z wyłonionym w konkursie podmiotem prowadzącym żłobek zawierana jest umowa o współpracy. Miejsca do dyspozycji miasta są wykupowane na okres 3 lub 5 lat (żłobki powyżej 70 miejsc), a koszt wykupu jednego miejsca przez miasto wynosi 1400 zł miesięcznie i jest ekwiwalentem kosztu utrzymania dziecka w żłobkach miejskich.
 
Rodzice nie pokrywają żadnych kosztów poza wyżywieniem – każde miejsce jest dofinansowane w 100 proc. przez miasto, podobnie jak w żłobku miejskim.
 
Harmonogram rekrutacji do końca roku
 
Warszawskie żłobki prowadzą ciągłą rekrutację – stąd nowe miejsca udostępniane są w systemie rekrutacji sukcesywnie, w miarę rozstrzygania konkursów oraz uzyskiwania przez nowe żłobki wszelkich niezbędnych pozwoleń.
 
Przykładowo, na początku 2019 r. w firmach prywatnych wykupionych było 469 miejsc. W sierpniu 2019 r. w systemie rekrutacyjnym pojawiło się dodatkowe 1300 miejsc stworzonych przez podmioty prywatne. Dzieci, które zostały do tych żłobków zrekrutowane, będą mogły rozpocząć w nich pobyt od początku września, po podpisaniu umowy z operatorem żłobka (podobnie jak w przypadku żłobka miejskiego).
 
Przewidujemy następujący harmonogram udostępniania dodatkowych miejsc do rekrutacji (z zastrzeżeniem, że zależy on od czynników zewnętrznych, tj. zgód i rejestracji nowych miejsc, a przede wszystkim zadeklarowanych przez przedsiębiorców terminów oddania ich do dyspozycji miasta):
- wrzesień – ok. 1700 kolejnych miejsc
- październik – ok. 1000 kolejnych miejsc
- listopad i początek grudnia – ok. 1000 kolejnych miejsc
 
W sumie, do końca 2019 r. roku w żłobkach prywatnych będzie wykupionych ok. 5500 miejsc.
 
Ze względu na to, że Warszawa chce zagwarantować bezpłatną opiekę żłobkową jak największej liczbie dzieci oraz ze względu na koszty programu żłobkowego dla budżetu, wprowadzony zostanie system miesięcznego monitoringu frekwencji, by ocenić efektywność wykorzystania wykupionych u operatorów prywatnych miejsc.
 
Pojawienie się w tym roku ponad 5 tys. nowych, bezpłatnych miejsc w żłobkach znacząco poprawi dostęp rodziców do żłobków. Odczują to pozytywnie rodzice, którzy chcą zapewnić opiekę nad dzieckiem blisko miejsca zamieszkania lub blisko miejsca pracy i kontynuować karierę zawodową.
 
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Wszystkie filary mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą, są już gotowe. W miniony weekend zakończyło się betonowanie dwóch ostatnich rzecznych podpór. Kolejnym etapem prac będzie montaż elementów konstrukcji przeprawy.

Dodano: 12.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Z tej okazji w najwyższym punkcie obiektu zawisła tradycyjna wiecha.

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama