Dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024, Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

Aktualności Warszawa

Apel o godne uczczenie obchodów

Dodano: 26.07.2019

Apel o godne uczczenie obchodów

fot. Urząd Miasta Warszawa/E. Lach

WARSZAWA. W tym roku obchodzimy 75. rocznice Powstania Warszawskiego. W ratuszu Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy przedstawił program obchodów oraz odczytał Apel do warszawiaków o godne uczczenie obchodów.
 
Apel podpisali także Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zbigniew Galperyn, I wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich
 
- 1 sierpień jest datą symbolem. Tu nie chodzi o powstańców, nas jest już coraz mniej. Ale to co się działo 1 sierpnia 75. lat temu to było straszne i dla Warszawy, i dla jej mieszkańców. I celebrując kolejną rocznicę chciałem prosić o to żeby z wielkim szacunkiem odnosić się do miasta - powiedział podczas konferencji prasowej, Leszek Żukowski prezes ŚZŻAK.
 
- Ta okrągła rocznica jest bardzo ważna dla nas. Ważne jest również to co przez te 75. lat zostało w pamięci, co zostało wśród osób dzisiaj żyjących. Bo to już trzecie pokolenie. Powstanie działo się tu w Warszawie, ale z całej Polski szli ludzie pomagać powstańcom. I chyba to jest najważniejsze. I najważniejsza jest młodzież, której chcemy przekazać nasze ideały, o które walczyliśmy - powiedział Zbigniew Galperyn, I wiceprezes ZPW.
 
- Jest niesłychanie istotne, żebyśmy 1 sierpnia byli wszyscy razem, ponad sporami politycznymi. Mnie niestety bulwersuje to, że choćby w ostatnich dniach widzieliśmy, że symbole powstańcze są nadużywane przez ludzi, którzy na pewno nie podzielają tych wartości, które przyświecały tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę. I dlatego zwracam się do mieszkańców naszego miasta z apelem, abyśmy w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego byli wszyscy razem i godnie tę rocznicę uczcili – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
 
Treść apelu:
 
1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie zawyją syreny. Zwracamy się do warszawianek i warszawiaków, do wszystkich osób przebywających tego dnia w stolicy, by na ich dźwięk zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańczy zryw stał się dla Polek i Polaków symbolem walki narodu o wolność
i niepodległość. 1 sierpnia 1944 roku zaczęła się zapisywać jedna z najważniejszych i zarazem najtragiczniejszych kart w historii naszego miasta i kraju.
Powstańcy, bohaterowie tamtych dni, są wśród nas. Pokażmy, że pamiętamy o ich odwadze i poświęceniu. Oddajmy cześć ich poległym towarzyszom walki, pochylmy głowę nad niewyobrażalną tragedią ludności cywilnej. Niech to wspomnienie nas połączy.
 
Powstańcy ze świata gośćmi m.st. Warszawy
W trosce o możliwość zapewnienia uczestnictwa w obchodach 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, miasto st. Warszawa zaprosiło i sfinansowało przyjazd i pobyt powstańców wraz z opiekunami.
 
Dotychczas zapewniliśmy bilety oraz noclegi dla 262 gości w tym blisko 134 powstańców (144 osób z Polski w tym 74 powstańców, 118 z zagranicy, w tym 60 powstańców). Wśród nich są osoby mieszkające w tak odległych miejscach jak El Paso (USA), Kingston (Kanada) czy Sydney (Australia).
Powstańcy i ich opiekunowie będą gośćmi miasta od 28 lipca do 3 sierpnia 2019 roku. Dzięki zainicjowanej przez miasto współpracy z PLL LOT, powstańcom lecącym na trasach transatlantyckich, przewoźnik bezpłatnie podniósł klasę przelotu z ekonomicznej do businessowej. Dzięki temu powstańcy pokonujący najdłuższe trasy będą mogli podróżować w komfortowych warunkach.
 
W każdym z hoteli stołeczny ratusz zapewnia 24-godzinny dyżur wolontariuszy służących gościom wszelką pomocą.W jedny z hoteli będzie zorganizowany punkt informacyjny dla gości, czynny od 28 lipca do 3 sierpnia, w godzinach: 8.00 – 18.00, obsługiwany przez pracowników Warszawskiej Informacji Turystycznej.
 
Powstańcy warszawscy otrzymali z budżetu miasta nagrodę pieniężną, w wysokość 5 000 zł. Formularze zostały rozesłane pod koniec kwietnia do 1280 powstańców.
 
Do chwili obecnej nagrody otrzymało 1065 powstańców. Osoby, które nie przysłały ankiet we wskazanym czasie, mogą je jeszcze wysłać a nagrodę otrzymają w terminie późniejszym. W budżecie miasta zarezerwowanych na ten cel jest 9 mln zł.
 
Wolontariusze pomogą powstańcom
Organizację oficjalnych uroczystości i wydarzeń towarzyszących będzie wspierać około 400 wolontariuszy. 200 osób będzie współpracować z Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas organizacji wydarzeń kulturalnych i społecznych organizowanych przez placówkę. 200 wolontariuszy będzie zaangażowanych przez miasto bezpośrednio w pomoc powstańcom i gościom przybyłym na uroczystości z całego świata.
 
Większość wolontariuszy to mieszkańcy Warszawy w różnym wieku – od młodzieży szkolnej po seniorów. Do ochotniczej pracy zgłosiły się także osoby z innych polskich miast (np. z Kielc, Stargardu Szczecińskiego) a także mieszkające poza granicami kraju (np. z Norwegii, USA), którzy na czas obchodów przyjadą do Warszawy. Ich główną motywacją jest chęć kontaktu z powstańcami, wsparcia ich podczas wizyty w Warszawie i udziału w uroczystościach.
Każdy z wolontariuszy przeszedł rozmowę rekrutacyjną oraz cykl szkoleń, które przygotowały ich do zadań. Szkolenia dotyczyły m.in. kwestii organizacyjnych, umiejętnego wsparcia osób starszych czy zagadnień historycznych.
 
Wolontariusze we współpracy z m.st. Warszawą i Muzeum Powstania Warszawskiego wspierają przygotowania obchodów już teraz, a w najbliższych dniach będą witać powstańców na lotnisku, dworcach, towarzyszyć im w hotelach, podczas przejazdów pomiędzy uroczystościami oraz w ich trakcie.
Projekt wolontariatu realizowany jest we współpracy m.st. Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Wszystkie filary mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą, są już gotowe. W miniony weekend zakończyło się betonowanie dwóch ostatnich rzecznych podpór. Kolejnym etapem prac będzie montaż elementów konstrukcji przeprawy.

Dodano: 12.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Z tej okazji w najwyższym punkcie obiektu zawisła tradycyjna wiecha.

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama