Dzisiaj jest: 06 grudnia 2024, Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

Aktualności Warszawa

6 urodziny Veturilo w Warszawie. Obecnie posiadają ponad 350 stacji i 5200 rowerów

Dodano: 10.08.2018

6 urodziny Veturilo w Warszawie. Obecnie posiadają ponad 350 stacji i 5200 rowerów

fot. Pixabay

WARSZAWA. Kiedy startował miał 57 stacji, z których można było wypożyczyć blisko tysiąc jednośladów. Dziś system Warszawskiego Roweru Publicznego to ponad 350 stacji i 5200 rowerów. Veturilo kończy sześć lat i wciąż bije rekordy popularności.
 
Rowery Veturilo w ciągu sześciu lat trwale wpisały się w transportowy krajobraz Warszawy. To właśnie dzięki nim nastąpił prawdziwy jednośladowy przełom.
 
W tej chwili system Warszawskiego Roweru Publicznego obejmuje ponad 350 stacji i 5200 rowerów oraz ponad 700 tysięcy użytkowników. Czyni go to piątym co do wielkości tego typu systemem w skali Europy. Veturilo sukcesami wyróżnia się na tle innych. Już w 2013 roku magazyn US Today nazwał go jednym z najlepszych na świecie, tuż obok systemów w takich miastach jak Barcelona, Bruksela czy też Paryż. Na tle innych, stolicę wyróżnia także obecność wielu różnych typów rowerów oraz fakt, że pierwsze 20 minut wypożyczenia jest darmowe. Oprócz zwykłych miejskich jednośladów użytkownicy mają do swojej dyspozycji 100 rowerów elektrycznych, 45 tandemów oraz 60 rowerków dla dzieci – to pierwsza tego typu wypożyczalnia na świecie.
 
Rekord goni rekord
 
Każdy następny rok działania systemu to kolejne rekordy. Tylko w tym sezonie, tj. od 1 marca do dziś, rowery wypożyczono już ponad 4 miliony razy, a od startu systemu w 2012 roku aż 17 milionów razy. Oznacza to, że każdego dnia rowery Veturilo wypożyczane są przez warszawiaków średnio 12,5 tys. razy. W maju tego roku po raz pierwszy w historii przekroczona została bariera miliona wypożyczeń w ciągu jednego miesiąca. Do dziś jest to wynik rekordowy. Dla porównania w tym samym miesiącu 2017 roku wypożyczeń było 840 tysięcy Z kolei niedoścignionym dniem pozostaje 15 kwietnia 2018 r. Rowery były wtedy wypożyczane blisko 50 tys. razy, czyli 34 razy więcej niż wynosi średnia dzienna. Średnio jedno wypożyczenie trwa 23 minuty i 18 sekund, a niezmiennie od lat najpopularniejszą stacją pozostaje al. Niepodległości – Batorego.
 
Co ciekawe, użytkownicy Veturilo to nie tylko mieszkańcy Warszawy. W systemie zarejestrowane są tysiące osób z różnych części Polski, a także obywatele 171 innych krajów świata.
 
Od ubiegłego roku wszyscy mają do dyspozycji nowe stacje wyposażone w terminale z ekranami dotykowymi i obsługą kart zbliżeniowych, pompkę rowerową oraz diodę, sygnalizującą możliwość wypożyczenia danego roweru. Działa również aplikacja mobilna, która umożliwia m.in. szybkie wypożyczenie roweru poprzez skanowanie kodu QR.
 
Rekordowy sezon inwestycji rowerowych
 
W Warszawie trwa boom inwestycji rowerowych. Na początku lipca oddany do użytku został potężny węzeł rowerowy na Wyścigach, a pod koniec miesiąca wyczekiwana droga rowerowa wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Obecnie w budowie i remoncie jest łącznie blisko 100 kilometrów infrastruktury dla rowerzystów. Trasy powstają m.in. wzdłuż ul. Puławskiej, Wiertniczej, czy Radzymińskiej. Standardem jest już, że infrastruktura rowerowa jest budowana też w ramach kompleksowych prac związanych z przebudową ulic. Dzięki temu budowane są obecnie drogi m.in. wzdłuż ul. Głębockiej, Łodygowej czy Żołnierskiej.
 
W ciągu trzech lat w stolicy, dzięki środkom unijnym, powstanie blisko 70 km wysokiej jakości infrastruktury dla jednośladów. Dodatkowo w całej metropolii warszawskiej, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, realizowanych jest budowa ponad 300 km dróg rowerowych.
 
System coraz większy i coraz lepszy 
 
System Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo powstał i funkcjonuje dzięki Miastu Stołecznemu Warszawa. Kolejne stacje powstają na wniosek mieszkańców dzięki zaangażowaniu finansowemu dzielnic. W zeszłym roku dzięki temu dodatkowe stacje pojawiły się m.in. na Wilanowie, na Bemowie i we Włochach. Obecnie w planach są nowe punkty wypożyczeń na Bielanach, w Rembertowie i na Ursynowie. W rozwój systemu na terenie stolicy wkład mają też prywatni sponsorzy, którzy finansują 30 stacji i 369 rowerów.
 
Stale rozwijana jest również współpraca z gminami ościennymi. W pełni kompatybilne z Veturilo są systemy wypożyczalni w Piasecznie, Pruszkowie oraz Konstancinie. Jeszcze w sierpniu ruszyć ma pilotażowy program Otwockiego Roweru Miejskiego. Również ten system będzie spójny z Veturilo tj. użytkownicy będą mieli możliwość wypożyczenia oraz zwrotu roweru nie tylko na terenie swojego miasta lecz również w Warszawie.
 
"Rower miejski cieszy się w Warszawie niesłabnącą popularnością. Chcemy, żeby za ilością szła również jakość. Poziom usług świadczonych przez operatora systemu jest przez nas regularnie kontrolowany. Jesteśmy otwarci na uwagi mieszkańców" – mówi Łukasz Puchalski, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

​Tramwaje Warszawskie zakończyły ocenę ofert otrzymanych w przetargu na zaprojektowanie trasy tramwajowej na wschodnią część Białołęki. Budowa tej oczekiwanej przez mieszkańców dzielnicy inwestycji powinna rozpocząć się w 2028 roku.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Między Królewską i Miodową na Krakowskim Przedmieściu znów jeżdżą autobusy. W okresie wakacyjnym Zarząd Dróg Miejskich ułożył tam ponad 5200 mkw. nowej kostki. W najbliższych tygodniach prowadzone będą ostatnie prace związane z naprawą zatok przystankowych i wlotów ulic poprzecznych.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

​Rada m.st. Warszawy przyjęła na sesji 29 sierpnia uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy płatnego parkowania o nowe obszary na Dolnym i Górnym Mokotowie. Zgodnie z planem SPPN ma zacząć działać 3 lutego 2025 roku. Na mieszkańców czekać będzie nowy model parkomatów oraz uproszczone zasady działania abonamentów. Poprawi się też bezpieczeństwo na ulicach wewnątrz nowej strefy.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Reklama
Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama