Warszawa - Środa, 18.06.2025 / Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Reklama

Ulubione zajęcia seniorów

Dodano:

Krzyżówka, nordic walking, wyjście do kawiarni, objazdowa wycieczka, łowienie ryb… – osoby w wieku 50+ coraz chętniej korzystają z różnych propozycji spędzania wolnego czasu, które pozytywnie wpływają na ich psychikę i kondycję fizyczną.

Senior XXI w. to osoba bardzo aktywna intelektualnie i fizycznie, do czego zresztą zachęca go wiele instytucji i programów aktywizujących, które powstają właśnie z myślą o ludziach w jesieni swojego życia. Ich adresaci mogą więc zapisywać się na zajęcia do różnych kółek zainteresowań, zdobywać wiedzę w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jeździć na wycieczki czy udzielać się społecznie lub sportowo.

 

Łamigłówki kontra Alzheimer

Rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, granie w warcaby, szachy czy karty – należą do zajęć często i chętnie wybieranych przez seniorów. Oprócz przyjemności, którą dają, przede wszystkim są świetną stymulacją dla mózgu. Ćwiczenie pamięci, myślenie, odkrywanie nowych rzeczy to doskonała profilaktyka, aby uchronić się np. przed chorobą Alzheimera. Oczywiście wszystko to w odpowiedniej dawce, aby nadmiar bodźców nie wywołał bólu głowy lub zmęczenia (http://www.choroby.senior.pl/78,0,Czytanie-ksiazek-pomaga-ograniczac-skutki-choroby-Alzheimera,20462.html?utm_source=artykul&utm_medium=choroby&utm_campaign=zobacz-takze).

 

Znajomi są ważni

Seniorzy, oprócz dzielenia się w domowym zaciszu swoim życiowym doświadczeniem z najbliższymi, obdarzaniem ich troską, potrzebują również kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego chętnie umawiają się na spotkanie w kawiarni z przyjaciółmi czy znajomymi, oglądają mecze z sąsiadami, łowią ryby z kolegami czy idą na wspólny spacer połączony z nordic walkingiem. Rolę kontaktu ze światem zewnętrznym spełniają również różnego rodzaju kluby tematyczne – od wspólnych chorób i dolegliwości (klub diabetyka, niewidomych czy niedowidzących etc.) aż po inne zainteresowania (filmy, szycie, robienie na drutach, malowanie, polowania, jazda na rowerze itp.). Specjalnie dla nich różne instytucje organizują też wiele kursów – kulinarnych, tańca, fotograficznych i innych.

 

Aktywny kontakt ze światem

Na liście ulubionych zajęć seniora nie brakuje również podróżowania – czy to w obrębie Polski czy też (najczęściej po sezonie) poza jej granice. Inną propozycją, z której chętnie korzystają, jest nauka w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To okazja do zgłębienia wiedzy, której nie mieli wcześniej np. z powodu braku czasu czy możliwości. Wykłady są też kolejną okazją do spotkań z rówieśnikami.

 

Coraz więcej seniorów przekonuje się również do korzystania z komputerów. Powoli wdrażają się w codzienną „prasówkę”, zakładają profile na portalach społecznościowych czy korzystają z poczty elektronicznej. Dzięki Skype’owi mogą np. porozmawiać z daleko mieszkającymi dziećmi czy wnukami.

 

Obojętnie, jak i gdzie seniorzy będą się „spełniać” życiowo, powinni być pewni tego, że mogą liczyć na nasze pełne wsparcie w tym zakresie. Chcą czuć, że są dla nas ważni przez to, jacy są, oraz przez to, co robią. Więcej informacji na temat potrzeb seniorów można znaleźć także na stronie prywatnydomopieki.eu.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

W miejscowości Lipówki niedaleko Warszawy doszło do tragicznego wypadku z udziałem motocyklisty.

Warszawa

Zatrzymano grupę przestępczą

Funkcjonariusze policji zatrzymali grupę przestępczą, która była odpowiedzialna za dokonywanie rozlicznych rozbojów, włamań i kradzieży, do jakich dochodziło ostatnio na obszarze Warszawy oraz w jej okolicach.

Warszawa

Automaty biletowe w ponad 1000 warszawskich autobusów

Środki transportu warszawskiej komunikacji miejskiej w większości posiadają biletomaty.

Warszawa

Wystartowały nowe rejsy do Gdańska i Wrocławia

Połączenia organizowane z portu lotniczego w Modlinie są realizowane przez linie Ryanair.

Warszawa

Uwaga zmotoryzowani! Ruszyły roboty na Bielanach

W rejonie ul. Sacharowej wprowadzone zostały w dniu dzisiejszym utrudnienia. Od rana ograniczono możliwość przejazdu ul. Kasprowicza.

Warszawa

220 tys. kwiatów udekoruje stolicę

Na terenie Warszawy posadzonych ma zostać w bieżącym roku dokładnie 222 tys. kwiatów.

Warszawa

Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie

Na terenie Warszawy powstaną niebawem nowe trasy rowerowe. Do połowy wakacji ma zostać ostatecznie opracowany projekt zakładający budowę nowych dróg w rejonie ul. Marszałkowskiej, Rzymowskiego, Gierdziejewskiego oraz al. Jana Pawła II i...

Warszawa

Potężny pożar przy al. Jerozolimskich

Przy al. Jerozolimskich w Warszawie doszło do w dniu wczorajszym do wybuchu pożaru. Łącznie pracowało siedem wozów straży. Ogień rozprzestrzenił się na sześciu hektarach gruntów.

Reklama