Warszawa - Środa, 09.07.2025 / Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii
Reklama

Olimpiada przedmiotowa – jak się do niej przygotować?

Dodano:

 Olimpiada przedmiotowa może być jedynie ciekawą przygodą w szkolnym życiu ucznia, ale może także stanowić przepustkę na wymarzone studia lub poważne wyzwanie. Przy tym drugim podejściu jednak należy wziąć pod uwagę, że konkurencja jest bardzo silna, a wiedza wymagana przy kolejnych etapach przekracza poziom danego etapu nauczania.
 

Jak więc zaplanować przygotowania do olimpiady i od czego zacząć? Jak ułożyć plan działania, a czego się wystrzegać?

Olimpiada przedmiotowa wymaga dodatkowej pracy

Jeśli zależy Ci na wynikach – nie da rady, trzeba przysiąść nad książkami. Nawet najzdolniejsi uczniowie, z błyskotliwymi umysłami, pokonywani są przez solidnych rzemieślników, którzy włożyli dużo czasu w przygotowanie się do konkursu. Co więc warto robić, by dobrze się przygotować? Oto kilka podpowiedzi:

  • dobrze poznaj podstawy. Co najmniej kilka razy przeczytaj podręczniki z danego przedmiotu, naucz się podstawowych pojęć, także w praktyce, by wiedzieć, jak ich dokładnie używać i z czym się wiążą,

  • zapoznaj się z pytaniami z lat poprzednich. Naprowadzą Cię one na to, w jaki sposób formułowane są pytania, na co zwraca się uwagę, czy są zagadnienia podchwytliwe itp.

  • zapoznaj się z wymaganą listą pozycji dodatkowych. Ale tylko pod warunkiem, że dobrze opanowałeś wspomniane wyżej podstawy. Zbyt duża ilość wiedzy naraz może wywołać niepotrzebny mętlik w głowie. Brak podstawowej wiedzy, przy świetnym opanowaniu wiedzy dodatkowej także może stanowić strzał w kolano, bo okaże się, że zamiast zastosować np. prostą metodę obliczeń, łapiesz się sposobów iście akademickich.

  • weryfikuj swoją wiedzę. Niech ktoś sprawdzi, czy właściwie zrozumiałeś dany materiał i czy faktycznie wiesz to, czego się miałeś nauczyć.

  • ucz się regularnie, w niewielkich dawkach. Na tydzień przed samą olimpiadą nie opanujesz potrzebnego materiału.

A czego nie warto robić? Przede wszystkim: rozmieniać się na drobne i uczyć bezmyślnie wszystkiego. Analizując konkursy z poprzednich lat można zaobserwować, jaki procent pytań z jakiej dziedziny się pojawia. Czasami lepiej skupić się na popularniejszych zagadnieniach, niż uczyć się wszystkiego. Kolejna ważna rzecz: nie należy za bardzo nastawiać się na tak zwane giełdy tematów, przecieki itp. Zwykle są one bardzo mylące, a porzucanie własnego programu uczenia się i skakanie po tematach, bo ktoś coś zasugerował, może sprawić, że choć będziemy się uczyć dużo, to jednak nieefektywnie.

Olimpiada – a może profesjonalna pomoc?

Inną opcją, coraz częściej wybieraną przez uczniów, jest korzystanie z pomocy profesjonalnych korepetytorów przy przygotowaniu do olimpiady. Pomoc taką oferuje na przykład Edun Korepetycje. Propozycja taka ma oczywiście zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim, należy liczyć się z kosztami takiego rozwiązania, z drugiej – możemy liczyć na pomoc w każdej sprawie, a nadzór innej osoby dodatkowo motywuje nas do wysiłku.

 

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Eco-Warszawa. Konferencja ekologiczna w Centrum Nauki Kopernik

Od 8 do 9 listopada, w Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się międzynarodowa konferencja pn.: „Innowacyjne Eco-Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”.

Warszawa

System płatności online za czynności urzędowe

 W szybki i wygodny sposób można dokonać opłaty przez internet za meldunek czy wydanie prawa jazdy.

Warszawa

Czwarte urodziny Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115

Przez okres czterech lat, mieszkańcy kontaktowali się z centrum blisko 1 300 000 razy. Zgłoszenia wpływają średnio co 1,5 minuty. Wszystkie rozmowy konsultantów z mieszkańcami trwały 147 351 godzin.

Warszawa

Do Warszawy przyjechał głaz sprzed miliarda lat

 Chodzi o 60-tonowy głaz narzutowy, którego wiek szacowany jest nawet na około półtora miliarda lat.

Warszawa

Nowe zadania Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków

Po szesnastu latach Stołeczny Konserwator Zabytków decyzją wojewody mazowieckiego, oddaje swoje kompetencje Mazowieckiemu Konserwatorowi Zabytków.

Warszawa

Utrudniania w ruchu drogowym podczas Wszystkich Świętych

W dniach 28 – 30 października oraz w dniu Wszystkich Świętych, w pobliżu warszawskich nekropolii priorytet będzie miała komunikacja miejska, ulice przy cmentarzach zostaną wyłączone z ruchu, a w ich pobliżu powstaną...

Warszawa

Zmiany w ruchu drogowym potrwają do 24 października

 Zarząd Dróg Miejskich rozpocznie remont al. Wojska Polskiego, będzie wymiana nawierzchni al. Niepodległości, inaczej kierowcy będą jeździli na ul. M. Kasprzaka i Marsa.

Warszawa

56,5 mln zł z funduszy UE na innowacyjne projekty mobilne

Turyści, a także wszystkie osoby odwiedzające region już niebawem będą mogły korzystać z bezpłatnych rozwiązań mobilnych ułatwiających poruszanie się po mieście.

Reklama