Warszawa - Piątek, 15.08.2025 / Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
Reklama

Loty w tunelu aerodynamicznym – teraz dla każdego!

Dodano:

Skok ze spadochronem to niezapomniane emocje, szczególnie podczas fazy swobodnego spadania przed otwarciem spadochronu. Jednak skok nie jest jedyną okazją do tego, aby poczuć adrenalinę. Można również skorzystać z tańszej alternatywy, a mianowicie z tuneli aerodynamicznych.
 
 

Aerotunel – jak to działa?

Tunele aerodynamiczne nie tylko wykorzystywane są powszechnie w badaniach aerodynamiki, na przykład samochodów, ale również znalazły one zastosowanie w spadochroniarstwie. W tym przypadku tunel ma formę pionowej tuby, u której podstawy znajdują się duże wentylatory rozpędzające powietrze do zawrotnej prędkości ponad 300 kilometrów na godzinę. Człowiek po wejściu do aerotunelu może poczuć się dokładnie jak wtedy, gdy spada swobodnie ze spadochronem, dlatego tego rodzaju urządzenia są powszechnie wykorzystywane przy szkoleniach skoczków spadochronowych.

 

Teraz również korzystać może z nich każdy, ponieważ na terenie Polski jest kilka tuneli do dyspozycji amatorów. Jednym z najnowocześniejszych z nich jest tunel Profly znajdujący się w Warszawie (więcej informacji pod adresem profly.pl). Do lotu w tunelu nie trzeba żadnego szczególnego przygotowania, badań lekarskich czy umiejętności. To powoduje, że to świetny pomysł na niecodzienną zabawę dla każdego, kto tylko ma na to ochotę.

 

Lot w tunelu aerodynamicznym

Latanie w aerotunelach, co określane jest także mianem bodyflying, nie wymaga żadnej szerokiej wiedzy i doświadczenia. Aby poczuć się jak podczas swobodnego spadania, wystarczy tylko umówić się na początek na dogodną porę na swój wyczyn, a potem punktualnie stawić się na miejscu. Tam otrzymuje się podstawowy sprzęt, czyli kask i kombinezon, a następnie w towarzystwie instruktora można przystąpić do dzieła. Instruktor pokazuje uczestnikowi lotu podstawowe pozycje i ułożenie ciała. Oczywiście, można też korzystać ze szkoleń, które uczą różnych ewolucji.

 

Atutem tuneli jest to, że ze względu na ich wielkość można także latać w nich grupowo, na przykład w parze czy z rodziną. To również zaleta dla profesjonalnych skoczków, którzy wraz ze swoimi kompanami mogą przećwiczyć różne ewolucje w powietrzu bez konieczności korzystania ze standardowych skoków ze spadochronem, które nie dość, że są droższe, to jeszcze dodatkowo trwają krócej. Jedna sesja w tunelu aerodynamicznym to około 3 minut, podczas gdy skok spadochronowy z 4000 metrów to tylko około 1 minuty swobodnego spadania przed otwarciem czaszy spadochronu.

 

Gdzie można polatać i ile to kosztuje?

Loty w tunelach aerodynamicznych są tańsze od skoków ze spadochronem. Za 6 minut, czyli 2 sesje po 3 minut jedna osoba zapłaci około 250 złotych. Można także kupić loty pakietowe, na przykład dla dwóch osób czy też dla całej rodziny. Wtedy za jeden lot można zapłacić jeszcze mniej.

 

Ogólnodostępnych tuneli aerodynamicznych w Polsce jest tylko kilka. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Warszawie i w okolicach. Żeby zarezerwować lot, nie trzeba jednak wybierać się bezpośrednio na miejsce. Można zrobić to wygodnie przez internet, korzystając z systemów rezerwacyjnych online. Wystarczy tylko wybrać datę i wpłacić zaliczkę lub od razu całość. Loty można też kupić jako vouchery upominkowe w niecodziennym prezencie dla bliskiej osoby.

 

 

 

 

 

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Wprowadzono ograniczenia na lotnisku w Modlinie

WARSZAWA. Port lotniczy w podwarszawskim Modlinie otrzymał ograniczenia dotyczące ruchu na dwóch drogach kołowania.

Warszawa

Wypadek na skrzyżowaniu Witosa i Idzikowskiego

WARSZAWA. Citroen dostawczy uległ zderzeniu z land roverem.

Warszawa

Strzelanina. Ktoś celował w policję

WARSZAWA. Na Żoliborzu doszło do strzelaniny. Ktoś próbował postrzelić policjantów. Funkcjonariusze, broniąc się, również użyli ognia.

Warszawa

Wycinka drzew z warszawskiego parku

WARSZAWA. Pozbyto się paru drzew z parku Rydza-Śmigłego. Powód?

Warszawa

Nowe kursu tramwajowe od poniedziałku

WARSZAWA. Po weekendzie rusza kurs tramwajowy do metra Młociny z obszaru Nowodworów.

Warszawa

Darmowa sterylizacja i kastracja pupili

WARSZAWA. Mieszkańcy bezpłatnie będą mieli okazję poddać koty i psy zabiegom sterylizacji i kastracji.

Warszawa

W kwietniu powstanie Narodowe Muzeum Techniki

WARSZAWA. Za kilka miesięcy powstanie Narodowe Muzeum Techniki. Będzie to placówka utworzona dzięki zbiorom zgromadzonym przez Muzeum Techniki i Przemysłu.

Warszawa

Wypadek z udziałem autobusu

WARSZAWA. Dziś rano zderzyły się trzy pojazdy. Wszyscy uczestnicy byli trzeźwi.

Reklama