Dzisiaj jest: 25 lipca 2024, Imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

Aktualności

Kim jest główny księgowy i jakie ma obowiązki?

Dodano: 20.10.2017

Kim jest główny księgowy i jakie ma obowiązki?
Główny księgowy to zawód, który cieszy się dużym powodzeniem. Jest to profesja zapewniająca wysokie wynagrodzenie i prestiż. Jednak praca ta jest wymagająca i nie każdy może ją wykonywać. Sprawdźmy, kim jest główny księgowy, czym się zajmuje i jak nim zostać.
 
 
 

Kim jest główny księgowy?


Stanowisko Głównego księgowego jest niezwykle prestiżowe. Oznacza wysokie wyspecjalizowanie się w dziedzinie rachunkowości i księgowości i olbrzymie doświadczenie. Główny księgowy stanowi jedną z najważniejszych osób w strukturze przedsiębiorstwa. Jego zadaniem jest kierowanie działem księgowym oraz nadzór nad obsługą finansową firmy. Wszystkie operacje związane z finansami przedsiębiorstwa przechodzą przez głównego księgowego. Obowiązki na tym stanowisku zawierają działanie w oparciu o Ustawę o Rachunkowości oraz Ustawę Podatkową.

 

Zakres obowiązków głównego księgowego


Zakres obowiązków głównego księgowego obejmuje odpowiedzialność za wszystkie operacje finansowe, rachunkowe i podatkowe, jakie odbywają się w danej firmie. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim: odpowiedzialność za prawidłowe sporządzenie sprawozdania oraz stan wyniku finansów firmy, prowadzenie gospodarki finansowej zgodnie z przepisami prawa, nadzór i organizację komórek wykonujących pracę związaną z obsługą finansową, prowadzanie pełnej rachunkowości firmy, dysponowanie środkami finansowymi zgodnie z wytycznymi, kontrolowanie prawidłowości wszelkich operacji gospodarczych i finansowych, przygotowywanie rocznych planów finansowych i strategii służących do ich osiągnięcia. Główny księgowy zatem nie tylko rozlicza wszystkie procesy związane z rachunkowością firmy, ale również przygotowuje plan rozwoju finansowego oraz nakreśla metody działania, które będą prowadziły do jego realizacji.

 

Jak zostać głównym księgowym?


W hierarchii Stowarzyszenia Księgowych jest to trzeci stopień w ścieżce księgowej kariery. Przed stanowiskiem głównego księgowego jest: księgowy oraz specjalista ds. księgowości. Z kolei nad księgowym jest tzw. dyplomowany księgowy. Ze stanowiska głównego księgowego można awansować np. do tytułu dyrektora finansowego.
Żeby jednak móc zostać głównym księgowym należy spełnić szereg wymagań. Wśród podstawowych czynników należy wymienić: posiadanie obywatelstwa państwa członkowskiego UE, posiadanie całkowitej zdolności do czynności prawnych i wykazanie się niekaralnością. Wśród wymogów specjalistycznych jest kilka dróg. Pierwsza z nich zakłada konieczność ukończenia studiów wyższych z zakresu ekonomii. Druga droga to wykształcenie średnie w zakresie szkoły o profilu ekonomicznym i posiadanie sześcioletniej praktyki w księgowości. Kolejną możliwością jest ukończony kurs głównego księgowego (Warszawa) i zdobycie certyfikatu uprawniającego do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ustawy o Rachunkowości i Podatkach wciąż się zmieniają. Główny księgowy zobligowany jest zatem do stałego dokształcania się, podnoszenia swoich kwalifikacji i aktualizowania wiedzy z zakresu zmieniających się przepisów. W tym celu warto korzystać ze specjalistycznych kursów doszkalających.

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Chcemy bezpiecznego przejścia! - list otwarty

Chcemy bezpiecznego przejścia! - list otwarty

W Piastowie pod Warszawą od 2 lat prowadzone są prace w związku z remontem przejścia podziemnego. Michał Sadecki, przedsiębiorca, mieszkaniec Piastowa oraz ojciec dwójki dzieci apeluje do Władz miasta oraz Inwestora o jak najszybsze dokończenie inwestycji...

Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0

Enologia i sommelier - czyli co w winie płynie

Enologia i sommelier - czyli co w winie płynie

Co płynie w winie, to jasne: złocisty, rubinowy, różowy moszcz gronowy, wyciśnięty z winogron, poddany fermentacji.

Dodano: 21.02.2019 | Komentarze: 0

Postaw na Radom i kup tanie bilety PKP Intercity z Warszawy dla całej rodziny!

Postaw na Radom i kup tanie bilety PKP Intercity z Warszawy dla całej rodziny!

Podróżowanie z dziećmi to możliwość wspólnego spędzenia czasu, odkrywania nowych miejsc, a także wzajemnej nauki. Każdy dorosły wie, że podróże kształcą, dlatego warto od najmłodszych lat zabierać swoje pociechy na dalsze czy bliższe wojaże.

Dodano: 13.02.2019 | Komentarze: 0

Reklama
Jakie auto wynająć w Warszawie kiedy w stolicy jesteś na kilka dni?

Jakie auto wynająć w Warszawie kiedy w stolicy jesteś na kilka dni?

Wybierasz się do Warszawy na kilka dni i nie wiesz gdzie oraz jak wypożyczyć auto? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym wynajem samochodu będzie szybki i prosty. Podpowiemy również, jakie auta najlepiej jest wybierać.

Dodano: 01.12.2018 | Komentarze: 0

Profesjonalne sprzątanie kuchni - podstawa funkcjonowania dobrej restauracji

Profesjonalne sprzątanie kuchni - podstawa funkcjonowania dobrej restauracji

Każdy, kto miał okazję obejrzeć program pokroju Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler wie, jak zaniedbywane bywa w większości restauracji i punktów gastronomicznych sprzątanie kuchni. Tymczasem czysta kuchnia to podstawa działania w branży gastronomicznej. Jak powinno przebiegać sprzątanie kuchni w restauracji i jak często należy je wykonywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zachowania czystości w kuchni i restauracji znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Dodano: 02.11.2018 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama