Dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024, Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

Aktualności Warszawa

Projekt zagospodarowania ośrodka „Polonia”

Dodano: 14.05.2019

Projekt zagospodarowania ośrodka „Polonia”

fot. Urząd Miasta Warszawa

WARSZAWA. Wiemy już, jak będzie wyglądał nowy stadion Polonii wraz z halą i centrum sportu młodzieżowego. Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania obiektu przy ul. Konwiktorskiej 6 został rozstrzygnięty.
 
"Jeszcze nie tak dawno temu na stadionie Polonii ogłaszaliśmy, że bierzemy się za modernizację tego obiektu sportowego. Wtedy powiedziałam, że przed nami jeszcze wiele działań, a teraz mam poczucie, że właśnie tym konkursem wykonaliśmy milowy krok dla tego ważnego dla warszawskiego sportu miejsca. Przeszliśmy bardzo długą drogę – zaczynając od powołania specjalnego zespołu roboczego. Udało nam się zjednoczyć poszczególne sekcje i środowisko kibiców Polonii, a także zachęcić klub do wytypowania delegatów, którzy pracowali z nami nad przygotowaniem założeń do regulaminu konkursu. Równie istotne było uzyskanie wytycznych konserwatorskich przed jego ogłoszeniem, dzięki czemu mogliśmy, w sposób bardzo szczegółowy, nakreślić wymagania" - mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy i dodaje – "Dawno nie zasiadałam w sądzie konkursowym, do którego wpłynęły tak wyrównane i, co najbardziej istotne, znakomite prace. Dosłownie detale zaważyły o wyborze zwycięskiej koncepcji. Bardzo mnie cieszy projekt, który wybraliśmy i nie mogę doczekać się jego realizacji".
 
Konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu przy ulicy Konwiktorskiej 6 został ogłoszony 15 listopada 2018 r. Jego celem było uzyskanie najlepszego rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego, które wyróżniało się walorami przestrzennymi, architektonicznymi i funkcjonalno-użytkowymi. Zadaniem architektów było opracowanie koncepcji uwzględniającej zarówno charakter kompleksu, wpasowującej się w sąsiadującą zabudowę i otoczenie, a także uwzględniającej uwarunkowania ekonomiczne.Wpłynęło 17 prac, które ocenił 13-osobowy sąd konkursowy.
 
W poniedziałek, 13 maja, poznaliśmy zwycięzcę. Sąd konkursowy przyznał następujące nagrody:
 
I nagroda (100 tys. zł) – JSK Architekci sp. z o.o., Warszawa
Zespół autorski: Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz, Piotr Bury, Jakub Podgórski, Marcin Bieńka, Hubert Stelmasiewicz, Antoni Murza-Mucha, Mikołaj Kącki, Aleksandra Antkowiak, Konrad Kowalczyk, Krzysztof Drewniak.
 
II nagroda (50 tys. zł) – OPEN architekci Sp. z o.o., Warszawa
Zespół autorski: Daniel Mermer, Przemysław Kokot, Paweł Paradowski, Kacper Guranowski, Michał Ruman, Anna Frączkowska, Anna Trząskowska, Piotr Skaliński, Monika Kalita, Paulina Kalska, Karolina Szalbót, Katarzyna Trochimowicz, Sebastian Przestrzelski, Emil Kotowski, Marta Sójka. 
 
III nagroda (25 tys. zł) – JEMS Architekci Sp.  z o.o., Warszawa
Zespół autorski: Aleksandra Dutkowska, Katarzyna Kuźmińska, Mateusz Biskupek, Łukasz Chaberka, Aleksander Gadomski, Łukasz Krzesiak, Grzegorz Moskała, Bartłomiej Najman, Maciej Rydz, Łukasz Stępnik, Maciej Miłobędzki, Paweł Majkusiak.
 
Wyróżnienia (po 12,5 tys. zł):
   - Heinle, Wischer and Partner Architekci Sp. z o.o., Wrocław
Zespół autorski: Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska, Katarzyna Skowronek, Łukasz Umiński, Łukasz Kaczmarek, Karol Mądrecki, Joanna Pittner, Tomasz Padło, Marta Wróblewska.
 
   - ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego; GAB Piotr Grabowski Architekt; SKI Studio Błażej Szurkowski – Poznań
Zespół autorski: Jerzy Gurawski, Bartosz Gurawski, Piotr Grabowski, Błażej Szurkowski.
 
 
Zwycięską koncepcję cechuje spójność, prostota i kompletność. Autorom projektu udało się wytworzyć prawidłowe relacje urbanistyczne i architektoniczne zarówno ze stroną parkową, jak i miejską. Architektura i konstrukcja tworzą zintegrowaną całość, umiejętnie oddającą sportowy charakter zespołu. Zastosowane rozwiązania funkcjonalne zapewnią wygodne korzystanie z nowego kompleksu zarówno profesjonalnym zawodnikom klubu, jak i amatorom, pracownikom oraz kibicom.
 
Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elewację budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej „ramy”. Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji bardzo pasuje do charakteru Muranowa. Uwagę zwraca przy tym zintegrowanie formy i funkcji w bryle – kubatura została domknięta tylko tam, gdzie wymagała tego wprowadzona funkcja; większa część stadionu pozostaje otwarta, ażurowa, bez parawanowych ścian, przesłaniających spodnią część konstrukcji trybun, otwierając elewacje na przenikającą granice terenu sportowego i parkowego.
 
Zadaszenie opiera się na ażurowej konstrukcji, a nowe bryły nie stykają się bezpośrednio z obiektem historycznym, co pozwoliło na uzyskanie przestrzennego dystansu i podkreśliło rangę zastanego kontekstu. Zlokalizowanie funkcji klubowych, administracyjnych, ekspozycyjnych w bryle stadionu od ul. Konwiktorskiej pozwoliło na wytworzenie żywej miejskiej pierzei.
 
Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 100 tys. zł otrzyma także  zaproszenie do negocjacji w celu udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej tej inwestycji.
 
Nagrodzone i wyróżnione prace można zobaczyć na wystawie plenerowej na placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury „ZODIAK”. Natomiast od 14 do 24 maja (w dni robocze) w godz. 8.00-18.00, zapraszamy do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79 (sala na parterze) na wystawę wszystkich prac konkursowych. A w piątek, 24 maja, o godz. 18.00 w ZODIAKU odbędzie się dyskusja pokonkursowa.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Wszystkie filary mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą, są już gotowe. W miniony weekend zakończyło się betonowanie dwóch ostatnich rzecznych podpór. Kolejnym etapem prac będzie montaż elementów konstrukcji przeprawy.

Dodano: 12.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Z tej okazji w najwyższym punkcie obiektu zawisła tradycyjna wiecha.

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama